Tuningové úpravy na vašich automobilech budou vstupem na STK minulostí

Zpřísnění každým coulem, nevyjímaje technické kontroly. Příchod letošního roku sebou nese spoutu změn a novinek. Jejich součástí je focení vozidla a důslednější sledování diagnostických údajů při měření emisí. Ministerstvo dopravy si od nařízení slibuje, že konečně zabrání podvodům při kontrolách na nepoctivých STK, které vydávají známku, aniž by auto stanici vůbec navštívilo.

Patrně nejvýraznější změnou je povinnost technika pořídit fotodokumentaci o vozidle, které právě kontroluje. Ještě během kontroly musí vyfotit auto z několika pohledů, včetně VIN kódu a výrobního štítku. Z fotografií navíc musí být zřejmé, že se kontrola provádí na konkrétní provozovně. Zákon zpřísnil také postihy pro techniky a kromě vyšší pokuty může být vyloučen z práce na STK až na dobu pěti let. Asi největší překvapení čeká na tunery. Právě oni těžili z určité shovívavosti techniků nejvíc. Většinou si totiž vytrpěli technickou kontrolu s několika varováními, aby nedostatky uvedli na pravou míru. Velké problémy mohou čekat také majitelé upravených off-roadů.

Auta s různými speciálními „pevnostními“ nárazníky, navijáky a zvýšenými podvozky teď podle technika rovnou od vrat stanice posílají pryč. Konec je i s úpravami jako jsou  jiné rozměry pneumatik i kol, různé sportovní úpravy, ochranné rámy nebo změny na výfukových systémech. Pokud nebude mít majitel tyto změny zapsány v technickém průkazu, jednoduše bude mít smůlu. Jedinou výjimkou jsou fólie na sklech, u kterých se zaměstnanec STK spokojí s atestem od výrobce. Ministerstvo dopravy ale ustanovilo přechodné a benevolentní období do 1. července letošního roku.