Technické kontroly vozidel jsou od ledna 2016 plné novinek

Leden 2016 je plný změn, nový systém technických kontrol prošel mnoha inovacemi a zde je výsledek. Systém prověřování vozidel na STK má za úkol předejít podvodům, dopad to ale bude mít i na pečlivé motoristy. To v překladu znamená, že si také šáhneme hlouběji do kapes.
Mnoho změn, místo toto, aby byly ku prospěchu všech, mívají opačný efekt. A ani teď tomu není jinak. Ministerstvo dopravy chce bojovat proti podvodům na STK, kdy údajně v některých případech auto na stanici technické kontroly ani nebylo a technici přesto vystavovali doklad a obsolvování prohlídky a měření emisí. Z tohoho důvodu se zavádějí důkladnější kontroly technického stavu vozidla, musí se pořizovat kompletní fotodokumentace auta a následně se data posílají do databáze ministerstva. Přísnější bude i emisní kontrola, kde se bude auto napojovat na diagnostiku. Zjistí se tak například závady na řízení motoru a tím pádem i emisí. To je pozitivní stránka věci, teď ta pro nás méně dobrá zpráva. Běžný motorista to pozná především zvýšením cen a delším čekáním na STK. Nově mají totiž technici STK ze zákona normu 30 minut na kontrolu jednoho auta. Tím se sníží kapacita STK a i to je důvod, proč budou stanice technických kontrol zdražovat v řádu stokorun. Zvláštní pozornost by měli mít majitelé upravených vozidel, auta s nelegálními úpravami nebudou technici na STK vůbec pouštět. Dporočujeme dát auto před technickou kontrolou do naprostého pořádku, i malá prasklinka na čelním skle vám nadělá paseku, jelikož se technici obávají velmi vysokých pokut.
2258 replies
 1. Podatki Portal says:

  go to the Crafting Guild south-west of Falador, wearing your brown apron. You will be able to get inside. Then, mine gold ores until your inventory is full. There are many players there so be sure to be in a less populated world. After, go to Falador and put all the gold ores in the bank. Go back to the Crafting Guild and repeat over and over again until you have at least over 100 gold ores in your bank. Then go to the Grand Exchange and sell everything.

 2. Best Directory says:

  Thanks for action the moment to discuss this, I feel strongly around it and love learning many on this topic.I have site around this best poker rakeback If potential, as you gain expertise, would you notice change your blog with much information? It is highly helpful for me.

 3. Ekonom says:

  I just wanted to comment and say that I really enjoyed reading your blog post here. It was very informative and I also digg the way you write! Keep it up and I’ll be back to read more in the future

 4. Wiertarki says:

  Many thanks for taking turns this kind of superb subject material on your site. I noticed it on the internet. I am going to check back again when you post much more aricles.

 5. Darrentoulp says:

  “I want to to thank you for this great read!! I definitely loved every little bit of it. I’ve got you saved as a favorite to check out new stuff you postÖ”

 6. Piano says:

  may also be nice article. I have now left the rat race, never to seem back. You’re proper that the one method to make any first rate money is by means of running your individual enterprise!

 7. Objawy Alkoholizmu says:

  Hello 🙂 Your post is very brilliant and fascinated, I like the idea and conception. I retargeting main address for all friends… 🙂 Thanks!

 8. נערות ליוי ירושלים says:

  “I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now ;)”