S čím na STK neuspějete?

Osobním autem by lidé měli na technickou jezdit každé dva roky. Než na ni však vůbec vyrazí, musí si auto umýt, uklidit a zkontrolovat, zda z auta nevytéká některá z tekutin. Pokud se právě chystáte se svým plechovým miláčkem na technickou kontrolu, nestačí ho mít pouze “čisté”. Technické kontroly jsou totiž přísnější a důkladnější. Důvodů, proč majitelé automobilů nejčastěji odjíždí s nepořízenou, je hned několik.

Staronová pravomoc,  kdy může policie zadržet osvědčení o registraci vozidla, lidově „malý techničák”, a tím vozu znemožnit další jízdu, je už asi všem známá. Je často terčem kritiky, protože může být velmi snadno zneužitelná k nemístnému nátlaku na řidiče. I v souvislosti s tímhle, resp. se snahou odstranit ze silnic „nebezpečné vraky”, byla zpřísněna pravidla pro technické kontroly. Buďte důkladnější, důvody k tomu, že vůz kontrolou neprojde, je totiž často banální. Přitom některé závady jdou vyřešit za pár minut i svépomocí. Některé jsou na opravu náročnější, i ty ale bude lepší vyřešit předem než až před druhou návštěvou STK – stojí to jen čas, ale i peníze.

Pokud máte na autě nazuty jiné pneumatiky, než je uvedeno v technickém průkazu, budete mít na STK problém zcela určitě. Potíže budete mít i tehdy, mají-li pneumatiky jen jiné profilové číslo. Častým důvodem k tomu, že vůz neprojde STK, jsou i příliš ojeté pneumatiky, a to nejen v hlavních drážkách, kde jsou indikátory opotřebení, ale i po stranách. Emise jsou dalším důvodem, proč byla pravidla STK zpřísněna. Má-li dieselový vůz odstraněný filtr pevných částic, standardním měřením emisí neprojde. Ukáže se to jak po připojení vozu na diagnostiku, tak leckdy i pohledem na výfukový systém. Dodatečné zatmavení skel fóliemi je oblíbená úprava, ovšem minimální světelná propustnost předních bočních oken a čelního skla je stanovená zákonem a na STK to samozřejmě znamená problém. Nesvítící žárovky mohou být považovány za lehkou závadu a vůz kontrolou projde, ale pokud vám nesvítí levé přední potkávací světlo, je to důvod k „vyhození” od STK. Přitom kontrola, jestli všechno svítí, je velmi snadný úkon, který zvládne skoro každý.

46 replies
 1. BEST Directory says:

  This web page is mostly a walk-by for all of the data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll undoubtedly uncover it…

 2. Ekonomia says:

  I’m experiencing a new short difficulty When i cant appear to be competent to join the feed, I’m using search engines readers.

 3. Loans says:

  I really enjoy the way your page looks. I think it is awesome. If you dont mind me asking, what template is this site? Thank you.

 4. WIERTŁA KRĘTE says:

  I own read ones article. It’s really helpful. We may benefit plenty from it. Fluent composing style as well as vivid words make people readers benefit from reading. I will probably share ones own opinions along with my acquaintances.

 5. Pianino says:

  Hi there Everyone, Thanks for the for the helpful write-up I anticipate reading your internet internet site. I???ê?èll return shortly to look for new articles. Several thanks

 6. Historia Alkoholizmu says:

  Hallo, always great to see other people through the hole world in my searching, I really appreciate the time it should have taken to put together this awesome article. Cheers

 7. Dysleksja says:

  This was a actually pretty great publish. In theory I’d like to write like this also – getting time and actual effort to make a good piece of writing but what can I say I procrastinate alot and by no means seem to obtain anything done.

 8. Anatomia says:

  Top notch post. I learn a new generation on different blogs everyday. Selecting stimulating to learn content from other writers and study a little something from. I want to apply certain about this content on my blog allow me to explain mind. Natually Ill given a link on your site. Great sharing.

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *