Registraci ojetého vozu můžete přenechat odborníkům

Na trhu s ojetými vozy panuje již mnoho let pořádný ruch a vybírat můžete z poměrně pestré nabídky ojetin. Ovšem pozor, pokud nemáte s koupí ojetého automobilu a následné registraci zkušenosti. Před nákupem je dobré prostudovat poměry na trhu ojetin a znát ta nejdůležitější rizika a pasti, na které můžete narazit při jeho nákupu a nebo samotné registraci automobilu.

Novela zákona č. 56/2001 od ledna 2015 zrušila tzv. polopřevody, neboli odhlášku vozidel z evidence registru vozidel. To znamená, že vozidlo je vždy přihlášeno přímo na nového vlastníka bez předešlého odhlášení. Vozidlu zůstává i původní registrační značka – tu lze vyměnit pouze za poplatek. Převodu, který probíhá na registru vozidel dle bydliště původního vlastníka, musí být přítomen jak prodávající, tak kupující, nebo osoby jimi zplnomocněné s úředně ověřeným podpisem. I když zrušení polopřevodu přineslo určité zjednodušení, je převod vozidla stále administrativně náročnou záležitostí. Do jisté míry se novele podařilo zjednodušit převod auta na nového majitele, alespoň tedy v teoretické rovině a v některých oblastech. Není to nicméně žádný velký zlom, jak říkají někteří kritici.

Změnu vlastníka vozu v registru dnes vyřídíte na jednom úřadě během jedné návštěvy a na základě jedné žádosti. Na druhou stranu však tato změna vyžaduje spolupráci mezi prodávajícím a kupujícím. Problémy tak mohou nastat například tehdy, když se místo prodeje a koupě výrazně liší. Pokud nemáte čas nebo chuť pouštět se do tohoto administrativního koloběhu, můžete celou registraci vozidla nechat na odbornících, kteří vše podstatné vyřídí za Vás.

13 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 47 = 56