Historické vozy Rolls Royce v Praze

Tři zajímavé a mimořádné vozy Rolls-Royce a jeden automobil tovární značky Bentley je možné nalézt v Národním technickém muzeu v Praze. Bez ohledu na to, že automobily značky Rolls-Royce se neprodukovaly ve vysokých počtech, jsou dnes tyto historické vozy dosti rozšířené. Byly vždy poměrně kvalitní a výjimečné, že málokdo měl to srdce, odložit je na vrakoviště.

V Praze naleznete vystaveny celkem čtyři vozy. Dva z nich byly vyrobeny před 2. Světovou válkou. Jde o automobil Rolls-Royce 25/30 z roku 1936 a Rolls-Royce Wraith z roku 1938. Další dva vyšly z výrobny krátce po válce. Jedná se o vůz Rolls-Royce Silver Wraith z roku 1946 a vůz Bentley Mark VI z roku 1949.

Kořeny této světoznámé značky vznikly již v roce 1906. V tomto roce byla založena společnost pod názvem Rolls-Royce Limited Charlesem Stewartem Rollsem A Frederickem Henrym Roycem. V tomtéž roce tito muži zahájili v Derby výstavbu nové automobilky, která byla uvedena do provozu již v roce 1908.

Mezi první vozy patří velký luxusní sedmilitrový šestiválec Rolls-Royce 40/50 HP Silver Ghost, který vznikl již v Roycových dílnách v Manchestru, a který měl být následně vyráběn v nové továrně. Vůz byl vyráběn od roku 1906 do 1926 a ve své době patřil k nejlepším vozů světa. K jeho přednostem patřila pohodlnost, spolehlivost a k jeho záporům, tím byla jeho cena.

Posun Rolls Royce Ltd. Přišel v roce 1931, kdy společnost koupila továrnu v Crewe, jež vyráběla vozy Bentley, posléze společnost vyráběla oba vozy. Vozy značky Rolls Royce byly spíše pro usedlé spotřebitelé, využívající převážně služeb řidiče a automobily Bentley měly více sportovní charakter a majitelé si je i sami řídili.

7 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 8 = 2