Podvodníci už na cestách nebudou

Novela, kterou ministerstvo dopravy spustilo od nového roku 2016, vyhlásilo válku černému obchodu s auty, respektive se stáčením tachometrů. Ptáte se jak tomu lze zabránit? Celkem jednoduše. U každého automobilu se musí vyfotit údaj o počtu ujetých kilometrů. Pokud by pak kdykoli později zjistili podvod, automaticky budou informovat úřady. Člověku, který kilometry „stočil“, bude v následném správním řízení hrozit (pokud jej úřady dokáží vypátrat) vysoká pokuta – v krajním případě až pět miliónů korun.

Tato novinka ale problém podle kritiků nevyřeší – většina „stočených“ aut totiž do autobazarů míří ze zahraničí. Vloni si ojetý vůz koupilo bezmála čtvrt milionu Čechů.

Velké části z nich přitom prodejci prodali auto, které ve skutečnosti najezdilo mnohem víc kilometrů, než mělo uvedeno na tachometru. Kolik šoférů bazary napálily, není jasné. Podle odhadů má ale údaj o počtu ujetých kilometrů u nás změněna přibližně každá druhá ojetina. Tento poměr má ale letošním rokem začít klesat. Alespoň podle představ Ministerstva dopravy. Tento nápad se odborníkům líbí. Jedním dechem ale dodávají, že plánované opatření počet podvodů omezí, ale rozhodně je nevymýtí.

13 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 41 = 49