Za jízdu na kole v opilosti o řidičák nepřijdete. Rozhodně ji ale nedoporučujeme

Existuje řada polopravd a mýtů týkajících se tématu cyklista a alkohol. Příkladem budiž mýtus, že za jízdu na kole pod vlivem alkoholu hrozí odebrání řidičáku a ztráta 7 bodů. Realita je však trochu odlišná. Ačkoliv platí, že i zpoza řidítek se stáváme účastníky silničního provozu, za kličkování u krajnice po několika pivech ztráta řidičáku ani trestné body nehrozí. Ovšem i finanční sankce až 50 tisíc korun dokáže pořádně zabolet.

Cyklisté versus řidiči

Hlavní důvod, proč vám za cyklistiku v opilosti nemůže být odebrán řidičský průkaz, je skutečnost, že kolo není motorové vozidlo a tudíž k jeho řízení řidičák není třeba. Totéž pak platí i o trestných bodech. Zatímco u alkoholu za volantem se budete muset rozloučit se sedmi body (u hladiny nad 0,3 promile), jako cyklistovi vám nic takového nehrozí. Pokud se zúčastníte bujařejší oslavy, po které usednete za volant a nadýcháte přes 1 promile, pácháte již trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Jako cyklista se však v takovém případě stále dopouštíte jen přestupku.

Cyklista o řidičák nepřijde. Až o 50 tisíc korun ale ano

Bez ohledu na výše uvedené sedlání řidítek ve stavu společenské únavy nedoporučujeme. Podnapilý cyklista sice neriskuje odebrání řidičského průkazu, riziko pokuty – a poměrně vysoké – ale zůstává. Pokud nadýcháte méně než jedno promile, přijdete ve správním řízení (blokové se nepřipouští) o 2-25 tisíc korun. U objemu alkoholu převyšujícího 1 promile už je sankce 25-50 tisíc korun.

A to není vše. Ačkoliv o ztrátě řidičáku nemůže být řeč, vystavuje se podnapilý cyklista řadě dalších rizik. Pokud způsobí nehodu, při které dojde k usmrcení, zranění či ke škodě na majetku, skutečnost, že před jízdou vypil pár piv, mu rozhodně nebude ku prospěchu. Je-li během nehody přítomný alkohol, řada pojišťoven krátí či zcela odmítá pojistné plnění. To se přitom může klidně vyšplhat do milionů korun.

Recidivistům může být zabaveno kolo

Úsměvně může působit informace, že za opakované pěstování cyklistického sportu s alkoholem v krvi může policie hříšníkovi zabavit kolo. Pokud by pak takový cyklista způsobil nehodu, může mu být kolo zabaveno také jako jakási jistina, že bude vzniklá škoda alespoň z části uhrazena. Kde ale veškerý úsměv končí, jsou statistiky.

Podíl cyklistů na celkovém počtu dopravních nehod stále roste a bohužel s ním roste i jejich podíl na celkovém počtu úmrtí. Např. v roce 2015 během prvního prázdninového týdne zahynulo na českých silnicích 12 osob, z nichž třetina byli cyklisté. Dalším alarmujícím údajem pak je, že u třetiny nehod cyklistů byla zjištěna přítomnost alkoholu v krvi.

Podtrženo a sečteno: za jízdu na kole po dvou pivech vám řidičák ani body neseberou. A ani v případě větší koncentrace alkoholu se nedopouštíte trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který řidičům hrozí i trest odnětí svobody či veřejně prospěšných prací. Existující sankce jsou však hmatatelné a více než výmluvné jsou i černé statistiky uvedené výše.