Co nám říkají barevné sloupky?

Vyznáte se v barevných patnících kolem cest?

Co nám říkají barevné sloupky?

Nejen bílé, ale i modré, červené a dokonce zelené mohou být směrové sloupky – chcete-li patníky – kolem českých cest. Pravda, někdy jde o dílo vandala, kterého psychicky sužuje přebytek graffiti barvy v kapse v kombinaci s freudovsko-neurotickým nedostatkem sprejerských příležitostí. Leckdy jde ale o realitu pevně zakotvenou v zákoně. Tušíte, jakou mají barevné patníky funkci?

Červený patník označuje vyústění účelové komunikace

Směrové sloupky, jak se patníkům oficiálně říká, označují úsek pozemní komunikace, ve kterém dochází k vyústění účelové komunikace na jinou pozemní komunikaci. Může jít např. o polní cestu, ze které na běžně používanou cestu vyjíždí např. traktory či lesní technika. Proto na červené patníky doporučujeme reagovat přinejmenším odlehčením nohy na plynovém pedálu. Řidiči traktorů a jiných vozidel mají samozřejmě povinnost vám dát přednost. V problematických a nepřehledných úsecích vás ale nemusí uvidět, i kdyby se snažili sebevíc. A právě na takto problematických místech se s červenými směrovými sloupky setkáváme nejčastěji.
Kromě klasického „patníkovitého“ tvaru mohou být červené směrové sloupky i kulaté. Jejich funkce ale zůstává totožná.

Modrý sloupek označuje úseky náchylné k námraze

Modré směrové sloupky označují místa, která jsou problematická a potenciálně nebezpečná proto, že se na nich často tvoří námraza. Proto není-li zrovna horký červencový den, doporučujeme při spatření modrého patníku opět přinejmenším ulevit pravé noze a tím pádem i motoru. S modrými sloupky se setkáme i ve zmenšeném provedení na svodidlech či třeba mostech s tím, že jejich účel je totožný.

Baliseta není sprosté slovo, ale zelený patník

K tomu, že naše silnice umí i přes četné výmoly hrát všemi barvami, připívá i zelený kulatý směrový sloupek označovaný také jaké baliseta. Tento typ sloupku se používá při usměrňování provozu a pro zdůraznění podélné čáry souvislé tvořící součást vodorovného dopravního značení.

Barevné sloupky jsou zakotveny v zákoně. Nejde o improvizaci silničářů

Že jste o barevných patnících nikdy neslyšeli? Možná je to proto, že jste v autoškole pozorností zrovna neplýtvali. Anebo taky tím, že jste o udělení řidičského oprávnění usilovali v době, kdy ještě barevné směrové sloupky prostě nebyly realitou českých silnic. Např. modré patníky totiž kolem českých cest vyrostly až na jaře roku 2009. Každopádně ale platí, že výše uvedené typy patníků mají ukotvení a přesné označení v zákoně (např. kód Z11c označuje levý červený směrový sloupek).

Tak či onak, neznalost neomlouvá. Proto až při jízdě do práce, na dovolenou, či kamkoliv jinam na barevné patníky narazíte, zareagujte adekvátně. V extrémním případě vám mohou zachránit život.