Řízení karavanu a obytného vozu

Vyrážíme na dovolenou karavanem a obytným vozem. Kdy postačí řidičské oprávnění skupiny B?

SPZ_ridicaky karavany

Léto pomalu začíná klepat na dveře a s ním i období dovolených. Na cestování obytným autem či karavanem se dlouhou dobu spousta z nás dívala skrze prsty. V posledních letech nicméně jeho popularita zase roste. Pokud i vás láká tato netradiční forma dovolené, bude vhodné zjistit, zda máte k příslušnému obytnému vozidlu vhodné řidičské oprávnění.

Na dovolenou obytným autem s velkou pravděpodobností můžete

Existuje mnoho typů a značek obytných aut, tedy vozů kombinujících obytnou jednotku a kabinu s motorem. Dobrou zprávou je, že většinu z nich můžete bez obav z postihu státní mocí řídit až třeba na jih Itálie. Důležité je, aby hmotnost uvedená v technickém průkazu nepřesáhla 3500 kg. V případě větších obytných vozů – které ale na evropských silnicích i v půjčovnách potkáme jen velice sporadicky – bude potřeba rozšíření C1 (do 7500 kg) či C.

U karavanů je situace komplikovanější. Ani tady by ale neměl být problém

Karavan je obytné vozidlo, k jehož táhnutí je potřeba další vůz. Karavan si můžete za auto s běžným „béčkovým“ řidičákem zapřáhnout tehdy, pokud jeho hmotnost nepřekročí 750 kg. Tedy:

AUTO (do 3,5 t) + KARAVAN (do 750 kg) => stačí skupina B

Není pravda, že pokud je karavan těžší než 750 kg, je nezbytně nutné rozšíření oprávnění. Pokud hmotnost celé soupravy nepřesáhne 3500 kg, bude vám stačit řidičák B. Příkladem může být souprava 2t osobního auta a tunového karavanu. Tedy:

AUTO (do 3,5 t) + KARAVAN (nad 750 kg), HMOTNOST SOUPRAVY DO 3,5 t => stačí skupina B

Pokud se do některého z výše uvedených scénářů nevejdete, budete potřebovat zajít do autoškoly a rozšířit si oprávnění. Na výběr máte z rozšíření označeného jako BE (B96) a pak B+E. První z nich vám umožní řídit soupravu auta do 3,5 t a karavanu nad 750 kg, kdy celková hmotnost této soupravy bude mezi 3,5 a 4,25 tuny. Příkladem může být souprava 2,5t osobního auta (např. velké SUV) a 1,5t přívěsu. Tedy:

AUTO (do 3,5 t) + KARAVAN (nad 750 kg), HMOTNOST SOUPRAVY 3,5 t – 4,25 t => potřebujete rozšíření BE (B96)

Rozšíření B+E vám pak umožní řídit soupravu auta až do celkové hmotnosti 7 tun. Příkladem může být souprava 3,5t dodávky a 3t přívěsu. Tedy:

AUTO (do 3,5 t) + KARAVAN (do 3,5t), HMOTNOST SOUPRAVY do 7 t => potřebujete rozšíření B+E

Třeba dodat, že výše uvedené neplatí jen pro karavany, ale také pro další přívěsy (koňský přepravník, tahač lodě apod.).

B96 je novinkou od roku 2013

Rozšíření B96 je relativní novotina. Do českých zákonů totiž dorazilo teprve v roce 2013. Jeho cena se pohybuje kolem 2500 Kč a podstatné je to, že uchazeč musí pro jeho získání pouze absolvovat zkoušku ze závěrečné jízdy. Naopak pro zisk „plného“ rozšíření B+E je třeba opakovat i závěrečnou zkoušku z pravidel. A pokud ji nesloží, přijde o svůj řidičák. Cena kurzu se pohybuje kolem 4500 Kč.