auto na IČ nebo RČ?

Vyplatí se koupit auto na IČ místo rodného čísla?

auto na IČ nebo RČ?

Nezřídka se setkáváme s prodejci, kteří při nákupu nového vozu na IČ nabízejí slevu. Někde je úspora kosmetická. Jindy však může rozdíl dělat i vyšší desítky tisíc korun. Je pochopitelné, že ležet peníze na stole nechce nechat nikdo. Nabízí se ale otázka, zda nejsou s nákupem auta na IČ spojené nějaké nevýhody či těžkosti.

Příležitost pro OSVČ, jak ušetřit peníze?

Ne nadarmo se říká, že málokterá sleva je zadarmo. Podnikající fyzické osoby (OSVČ) by si při koupi osobního automobilu na IČ měli dát pozor především na délku záruky. Ta bývá často zkrácená. Zatímco na auto koupené na rodné číslo se tak může vztahovat např. 5letá záruka, u vozu koupeného na IČ to mohou být třeba tři roky. Pro někoho to může být nepodstatná informace, jelikož po třech letech vůz plánuje vyměnit za nový. Pokud si ale auto kupujete na delší dobu a to, nedej bože, po technické stránce pozlobí (tedy bude potřeba servis), může být poskytnutá sleva rychle ta tam. U auta koupeného na IČ (tedy formálně pro účely podnikání) se totiž postupuje podle obchodního zákoníku. Při prodeji na rodné číslo se použije občanský zákoník.

A to je zásadní rozdíl. Obchodní zákoník vás totiž staví do pozice protřelého podnikatele, který si umí pohlídat rizika a do všech transakcí jde coby rovnoprávný partner druhé strany. Naopak při nákupu coby spotřebitel jste ze zákona považován/a za slabší stranu a můžete požívat vyšší úrovně ochrany. Nutno ale dodat, že délku záruky si mohou smluvní strany dojednat. Není tak vyloučeno mít i u auta na IČ záruku 5 let. Otázkou ale je, zda za takové konstelace prodejce přistoupí ke slevě. Každopádně doporučujeme hodně pečlivě pročíst kupní smlouvu i všechny další dokumenty.

Je třeba platit silniční daň

Pokud vozidlo de iure používáte k podnikání, musíte platit silniční daň. Což kromě nákladů od přibližně 1000 korun ročně výše znamená i absolvování nezbytné administrativy (daňové přiznání k silniční dani). Daň je počítána na základě objemu motoru a roku uvedení do provozu. Zvýhodněná jsou samozřejmě novější vozidla a ta s menším objemem. Komplikovanější je pak výpočet v případně nákladních aut.

Samostatnou kapitolou je pak řešení pojištění, zákonného i havarijního, které může být u aut určených k podnikání dražší.

Vůz koupený na IČ lze přepsat na RČ a obráceně

Dobrou zprávou pro podnikatele je, že přepis vozidla z IČ na rodné číslo – tedy na fyzickou osobu – je poměrně snadný úkon. Stačí se dostavit na příslušný registr vozideloriginálem velkého a malého technického průkazu, dokladem o IČ, zelenou kartou, dokladem totožnosti a evidenční kontrolou. Úkon je možné provést i opačně. V obou případech ale platí, že převáděný vůz musí mít platnou technickou kontrolu.

Tak jako i další úkony související s registrem vozidel je možné přepis vlastníka řešit buď osobně anebo přes zprostředkovatele. Ve druhém případě bude potřeba standardní plná moc. Jste-li z Prahy, můžete využít např. registr vozidel  Praha – Na Pankráci, registr vozidel Praha 10 – Bohdalec, registr vozů Brandýs nad Labem (pracoviště Praha) či třeba registr vozů Praha 3 – Jarov.