I pomalá jízda může být nebezpečná

Ve Velké Británii se za posledních 5 let téměř zdvojnásobil počet vážných nehod způsobených příliš pomalou jízdou. V dalších evropských zemích situace nebude výrazně odlišná

I pomalá jízda může být nebezpečná

Rychlá jízda zabíjí. Vážné nehody včetně těch s fatálními následky ale způsobuje i to, že někteří motoristé jezdí příliš pomalu. Podle britského ministerstva dopravy způsobí bezohledně pomalí řidiči na území Spojeného království tři vážné dopravní nehody týdně. Znepokojující je pak také skutečnost, že toto číslo za posledních 5 let vzrostlo o 75 %, a to i přesto, že máme stále výkonnější auta a kvalita infrastruktury roste.

Příliš pomalá jízda je především projevem neúcty k ostatním řidičům

Nikterak se nezastáváme řidičů, kteří jsou v každodenní komunikaci či v médiích označovaní jako tzv. piráti silnic. Jedním dechem ale dodáváme, že pro některé z nich máme určité pochopení. Každý, kdo se alespoň občas na silnice vydá, totiž ví, že mnoho nebezpečných situací vzniká pouze v reakci na neohleduplnost jiných. Typický scénář? Jedete po rovné silnici bez rychlostního omezení (tj. s maximálkou 90 km/h). Viditelnost je dobrá stejně tak jako přilnavost. Ačkoliv nejedete nijak rychle, začne se vám přibližovat auto před vámi. Po chvíli jej dojedete a začínáte brzdit. Tachometr vám ukazuje 70 km/h, tzn. reálně jedete tak 65. Předjet se vám kvůli hustotě provozu či plné čáře nedaří a nedaří, a tak se za tímto řidičem-neumětelem i nadále plahočíte touto rychlostí. Mezi tím vás začnou dojíždět další auta a během pár minutek má kolona klidně půl kilometru. Dělat se dá pramálo, a tak pokračujete v tomto rohypnolovém režimu až do chvíle, kdy vás absurdní rychlostí předjede někdo, komu ruply nervy a rozhodl se kolonu předjet – a přitom samozřejmě omezí až ohrozí všechny kolem.

Opakujeme, že se nijak nezastáváme řidičů, kteří v takové či podobné situaci způsobili vážnou či dokonce smrtelnou nehodu (a že jich pár bylo!). A priori na ně ale nenahlížíme jako na gaunery, kteří si zaslouží viset a být veřejně lynčovaní. Věříme totiž, že se v řadě situací jednalo o normální lidi, kteří prostě jen chtěli už být doma s rodinou. A protože je o tento drahocenný čas někdo okrádal, zareagovali tak, jak zareagovali. Špatně, ale svým způsobem pochopitelně.

Statistiky chybí

Pokud by výše popsaná situace skončila nehodou, v policejních statistikách by patrně vedena v rámci kategorie „nebezpečné předjíždění“ či „vysoká rychlost“. A to i přesto, že primární příčinou byl jeden bezohledně pomalý řidič. V českém právu, konkrétně v Zákoně o provozu na pozemních komunikacích, samozřejmě existuje ustanovení, které řidičům zakazuje „omezovat plynulost provozu … bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním“. Už jste ale někdy slyšeli o člověku, který by za sedmdesátku na devadesátce dostal pokutu?
Jestli se situace změní, samozřejmě těžko odhadovat. Zajímavou vlaštovkou ale mohou být statistiky britského ministerstva dopravy, které zcela explicitně říkají, že pomalou jízdu lze legitimně považovat za příčinu dopravních nehod. A co víc, počet takto způsobených nehod se podle nich rapidně zvyšuje. Navzdory tomu, že máme stále lepší a výkonnější auta a kvalitnější infrastrukturu. Britská policie situaci na rozdíl od české řeší. Za příliš pomalou jízdu můžete na ostrovech dostat pokutu až 100 liber a také 3 trestné body.

Já ale fakt rychleji jet nemůžu…

Je jasné, že majitelé slabších aut nedokážou během pár vteřinek ze semaforu vystřelit na devadesát. To ale po nich nikdo nechce. Když mluvíme o bezohledně pomalé jízdě, máme na mysli hlemýždí tempo bez zjevné a pochopitelné příčiny (např. snížená viditelnost, námraza, technické možnosti auta). Pokud se bojíte jet rychleji, nevadí. Od toho je ale přece autoškola. Máte něco s autem? Pak je třeba navštívit autoservis. Zdravotní problémy? Promluvte si s lékařem, nechte si napsat nové brýle. Jezdíte tzv. na spotřebu? Vězte, že při jízdě sedmdesátkou mimo město a pětatřicítkou ve městě opravdu palivo neušetříte, spíše naopak. Bojíte se radarů? Chápeme, před těmi má respekt každý. Ale to přece není důvod jet na padesátce 35 km/h.

Co dělat, aby mě ostatní řidiči milovali?

Zlozvyků, které lze zařadit do kategorie „příliš pomalá jízda“, existuje několik. Kromě jízdy rychlostí výrazně nižší, než která je v daném úseku povolena, je vhodné se vyvarovat následujícího:

  • Nedostatek pozornosti na semaforech – padne zelená a vy pořád stojíte. Důsledek: někteří řidiči už křižovatku nestihnou projet, ačkoliv by jinak mohli
  • Pomalý rozjezd z křižovatky
  • Pomalé předjíždění – jasně, vy to dáte s přehledem, ale co když ten kamion chtějí předjet další tři řidiči a kvůli vám to stihne stěží jeden z nich?
  • Předčasné zpomalování před křižovatkou – samozřejmě nikdo neříká, abyste do křižovatky stavěné na nějakých 30 km/h vlétli šedesátkou. Zároveň ale těch šedesát na tachometru nemusíte mít už půl kilometru před křižovatkou
  • Respekt před křižovatkami je fajn, ale všeho moc škodí – pokud jste předem upozornění na to, že jedete po hlavní silnici, opravdu (většinou) nemusíte v křižovatce zastavovat nebo výrazně zpomalovat. Jasně, opatrnost je potřeba. Opatrnost a přehnaná opatrnost jsou ale dvě odlišné věci. Stejně tak platí, že pokud máte někomu dát přednost, nedáváme (zpravidla!) přednost autům, která jsou ještě daleko na horizontu
  • Levoproudaření – ano, dobře to víme. Pravý pruh na dálnici většinou připomíná tankodrom. Jakmile se ale zezadu přiblíží rychlejší řidič, je třeba se doprava sunout stůj co stůj. Všeobecně by se v jiném než pravém pruhu mělo s výjimkou měst jezdit pouze během předjíždění a objíždění
  • Pomalé plachtění na neutrál – nikdo z nás rád neplatí víc, než je nezbytně nutné. Tzv. plachtění na neutrál je v pořádku. A dá se díky němu i trocha paliva ušetřit. Ovšem jakmile vaše rychlost výrazněji klesne, je potřeba opět hodit kvalt a šlápnout na plyn, i kdyby po pár stech metrech mělo přijít sebeprudší klesání. Nebojte, Greta ani Martin Bursík se to nedozví.

Být ohleduplným řidičem, který vždy dojede bezpečně do cíle, není úplná trivialita. I tak vám ale přejeme, ať se vám to co nejvíce daří a ať je radost vás na silnici potkávat. Hodně šťastných kilometrů přeje SPZ servis.