V roce 2017 skončí platnost více než 800 tisíc řidičáků. Nezapomeňte na včasnou výměnu

V roce 2007 bylo vydáno historicky nejvíce řidičských průkazů – 1 146 518. Jejich desetiletá platnost nicméně letos končí a je třeba je vyměnit. Městské úřady s rozšířenou působností výměnu provádí bezúplatně. A včasnou výměnu rozhodně doporučujeme. Jízda bez platného řidičského průkazu vás totiž může stát až 2000 korun v blokovém řízení, ve správním řízení pak ještě o pětistovku víc.

Výměnu lze provést 3 měsíce před skončením platnosti

Na městský úřad s rozšířenou působností se můžete vydat již tři měsíce před datem skončení platnosti vašeho řidičáku. Standardní lhůta pro vyřízení nového řidičského průkazu činí 20 dní, nicméně lze zažádat i o expresní vydání do pěti dnů. V prvním případě je výměna zcela zdarma. Nedočkavci požadující expres pak budou muset z kapsy vytáhnout pětistovku. O důvod navíc, proč neotálet.

Jízda bez platného řidičáku vás přijde draho

V prvé řadě je třeba rozlišit dvě věci – jízdu bez platného řidičáku a jízdu bez řidičského oprávnění. Pokud opomenete si vyřídit nový řidičák a vydáte se na silnice, o své řidičské oprávnění samozřejmě nepřicházíte. I tak vás ale případné dostaveníčko s policií může vyjít až na dvě tisícovky, ve správním řízení pak ještě o pětistovku dráž.
Na úřad s průkazem totožnosti, současným řidičákem a fotkou.
Výměna řidičského průkazu probíhá standardně na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností (tj. v místě trvalého bydliště). Vezměte si s sebou platný průkaz totožnosti, současný řidičák a jednu klasickou průkazovou fotku.

Skončí jednou fyzické podoby řidičáku?

Nabízí se otázka, proč máme stále povinnost u sebe vozit řidičský průkaz v jeho fyzické podobě. Vždyť při případné silniční kontrole si stejně policista může (a zpravidla to i dělá) kontrolovaného šoféra proklepnout v registru řidičů. Zde pak jasně uvidí, zda dotyčný vlastní konkrétní řidičské oprávnění a zda např. nemá vyslovený zákaz řízení. Nicméně navzdory takřka nulové společenské nebezpečnosti zapomenutí řidičáku doma na stole a výše uvedenému rozhodně nedoporučujeme se s policisty pouštět do zásadních rozepří. Po řidičáku totiž může přijít na řadu kontrola lékárničky, čistoty SPZ atd.