Ušetřete za povinné ručení. Uložte SPZ do depozitu

Každý provozovatel vozidla je povinný mít uzavřeno povinné ručení. Pokud nicméně svůj vůz nějakou dobu nepoužíváte, má smysl přemýšlet nad uložením SPZ do depozitu. Jedná se o běžný administrativní úkon, který řeší městské úřady s rozšířenou působností a díky kterému vám po určitou dobu odpadá povinnost povinnou pojistku platit. Uložení značek vyjde na dvousetkorunu a maximální doba, na kterou můžete SPZ do depozitu nepřetržitě uložit, je 12 měsíců.

Studijní/pracovní pobyt, dlouhá dovolená, zimní období. Důvodů, proč dát SPZ do depozitu, je řada

Jste majitelem vozidla, nicméně zaměstnavatel vás vysílá na rok do zahraničí. A vy se ptáte, proč platit povinné ručení, když vám bude auto stát rok v garáži? Odpověď je jednoduchá. Ručení platit nemusíte, pokud podáte žádost o uložení SPZ do depozitu a registrační značky spolu s osvědčením o registraci poté odevzdáte. V momentě, kdy se tak stane, je auto považováno za „znehybněné“ a vy na povinném ručení nezaplatíte ani korunu. Stejný postup se pak vyplatí i např. studentům vyjíždějícím na studijní pobyt do zahraničí či třeba dlouhodobě nemocným osobám, které např. z důvodu upoutání na lůžko nejsou schopné sednout si za volant. Samostatnou kapitolou pak bývají majitelů kabrioletů, sportovních či unikátních vozů, kteří nevyjíždí v zimním období.

Jak dát SPZ do depozitu a co budu potřebovat?

Ještě před vložením SPZ do depozitu, při kterém odevzdáte obě značky a osvědčení o registraci (malý techničák), budete muset předložit několik dokumentů. Jedná se o:

  • vyplněnou žádost o vyřazení vozidla z registru
  • doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas)
  • u firemních vozidel ověřenou kopii živnostenského oprávnění, případně výpis z obchodního rejstříku
  • velký technický průkaz

Žádosti se zpravidla vyřizují na počkání a městské úřady nemají při splnění výše uvedených povinností důvod je zamítnout. Uložení značek vás vyjde na 200 korun. Ihned poté, co v depozitu SPZ dojde k dočasnému vyřazení auta z evidence, doporučujeme s příslušným potvrzením chvátat ke svému pojišťovacímu agentovi a zažádat o ukončení pojistky. Poměrná část zaplacené pojistky by vám měla být vrácena.

Při vyzvednutí značek z depozitu je nutné prokázat existenci pojistky a platnost STK

Maximální doba, po kterou lze registrační značky nepřetržitě uložit do depozitu, je 12 měsíců s tím, že o 6 dalších měsíců je možno požádat. Vůz je samozřejmě možné vyzvednout předčasně. Pokud se po svém návratu z pracovní stáže, studijního pobytu či třeba po vyléčení komplikovaného zranění rozhodnete znovu usednout za volant svého auta, je potřeba splnit dvě podmínky. První z nich je existence platné smlouvy o povinném ručení. Druhou je pak platnost STK. Pokud kteroukoliv z těchto podmínek nesplníte, značky vám vráceny nebudou.

Za účelem uložení SPZ do depozitu se na městský úřad můžete vydat buď po vlastní ose, anebo se můžete obrátit na nás. Rádi vám s tímto pro nás rutinním úkonem pomůžeme.