sdílená garáž Praha Strahov

Trend sdílené ekonomiky dost možná zasáhne i autoservisy. Dočkáme se ve velkém garáží na principu Airbnb?

sdílená garáž Praha Strahov

Airbnb, coworkingová centra, carsharing… To všechno jsou případy moderního trendu sdílené ekonomiky. Jakkoliv je bez debat, že jde o velmi silný fenomén, že by ovlivnil o způsob, jakým se staráme o svá auta, by ale napadlo málokoho. Přitom se tak možná stane. Nedávno se totiž v médiích objevil příběh dvou nadšených Pražáků, kteří chtějí postavit sdílený autoservis.

Takový trochu jiný coworking

O coworkingu jste určitě slyšeli. Za velmi příznivou částku si můžete pronajmout kancelář, a to klidně jen na jednu hodinu. Vyřídíte si schůzku a odejdete s tím, že místo několika tisíc zaplatíte pár stovek. Na podobném principu má fungovat ambiciózně pojmenovaná Dream Garage Prague, sdílená autodílna pro všechny nadšence do aut, kteří si je chtějí servisovat sami, ale nemají kde, příp. nedisponují vybavením. Možná byste se divili, ale takových motoristů je (stále) poměrně hodně. Někteří nejsou spokojení s kvalitou služeb v běžných autoservisech. Jiné odrazuje jejich vysoká cena. A někdo se jen rád hrabe v autech, třebaže mu na účtu každý měsíc přistane šesticiferná suma a nemá to zapotřebí.

Z feťáckého doupěte svatyně pro petrolheady

Podle informací z médií se bude nevšední dílna nacházet na pražském Strahově. Vznikne v budově, která dříve sloužila jako sběrna odpadů a ze které se posléze stalo doupě feťáků. „Když jsme to vyklízeli, našli jsme hromadu jehel,“ říká Filip, jeden z otců zajímavého projektu. „Měl by to být takový klub pro srdcaře, jako jsme my. Nechceme na tom vydělat. Platit se bude klubový příspěvek, za který se potom uspořádá třeba grilovačka. Každý si přitom bude moct dílnu pronajmout za rozumný poplatek. Budeme rádi, když nám dá na vodu a elektřinu plus něco navíc,“ dodává. Projekt, který se představil také na crowdfundingové platformě Startovač.cz, je tak koncipován spíše jako určité komunitní centrum než klasický business. „Všechen dodatečný zisk bude využit na další nákup vybavení. V plánu je třeba i autovlek,“ prohlašují majitelé.

Veškeré vybavení k dispozici

Jsou servisní úkony, které člověk zmákne i na parkovišti na sídlišti. Jindy se ale bez pořádného vybavení nehnete. V Dream Garage Prague bude kromě zvedáku k dispozici také svářečka, zouvačka a fůra dalšího nářadí. Výhledově pak provozovatelé zamýšlí pořídit i lis, žirafu (a.k.a dílenský jeřáb), vyvažovačku na kola atd. Zkrátka a dobře, nepronajímáte si jen prostory, ale i potřebné náčiní, které byste jinak (nejen) v paneláku skladovali stěží.

Jedna vlaštovka jaro (ne)dělá?

Asi nemůžeme předpokládat, že by sdílené garáže začaly růst jako houby po dešti. Přece jen kdybyste se dnešního většinového motoristy zeptali, jak funguje kliková hřídel či jaký je rozdíl mezi turbodmychadlem a kompresorem, asi by vám toho moc nepověděl. I přesto ale bude zajímavé sledovat, jaké odezvy se zajímavý projekt dočká a zda se v Brně či třeba Ostravě najde někdo, kdo jej koncepčně okopíruje.