Stát vybral nového výrobce poznávacích značek. Cena jedné spadne ze 77 na 45 korun

Dodavatelem poznávacích značek pro česká auta byla dlouhá léta společnost Hicon. Za jednu tabulku si účtovala 77 korun, což se řadě odborníků zdálo příliš. Ministerstvo dopravy tak vypsalo otevřenou soutěž, kterou vyhrála společnost SPM – Security Paper Mill. Hlavním kritériem výběru přitom byla cena. Výherce bude dodávat značky výrazně levněji než dnešní dodavatel. Kus vyjde na 45 korun.

Přestřelené marže končí

Společnost Hicon dodává státu značky již 14 let. A třebaže se jednalo o v zásadě bezproblémovou spolupráci, rozhodlo se Ministerstvo dopravy uspořádat otevřenou soutěž. Hlavním důvodem byl tlak na cenu. Aktuální marže dodavatele jsou totiž podle odborníků příliš vysoké a stát tak platí víc, než by musel. Tento stav ale k 1. dubnu končí. Právě od tohoto data se totiž výroby registračních značek pro český stát ujímá firma SPM. Ta v tendru nabídla cenu 45 korun, což je asi o 40 % méně, než kolik si účtuje dnešní dodavatel. „Jsem rád, že se nám povedlo to, co ministerstvo nebylo schopno udělat více než 15 let, tedy vysoutěžit nového dodavatele registračních značek za výrazně nižší cenu,“ říká ministr dopravy Dan Ťok. „Díky tomuto kroku ušetříme státu za dobu trvání kontraktu více než 100 milionů korun.“

Kontrakt pouze na 4 roky zajistí ministerstvu určitou flexibilitu

Smlouva s novým dodavatelem byla uzavřena již v listopadu 2016 a její platnost je stanovena na 4 roky. A vzhledem k tomu, že se během jednoho měsíce vyrobí mezi 100 a 120 tisíci tabulek, počítá stát za celou dobu trvání smlouvy s úsporami kolem 100 milionů korun. Čísla se ale samozřejmě mohou měnit v závislosti na aktuálních potřebách jednotlivých registračních míst.

Nové SPZ bude těžší padělat díky hologramu

Značky od nového dodavatele se pyšní novým bezpečnostním prvkem. Jde o hologram umístěný u běžné značky v místě, kde ještě nedávno bývala dnes už nepoužívaná emisní známka. Rozhodně se ale nelekejte. Současné SPZ zůstávají v platnosti a nic nenasvědčuje tomu, že by se v blízké budoucnosti plánovala jejich výměna.

Provoz na nečisto již od března

Výherce tendru bude značky vyrábět ve svém závodě nacházejícím se v areálu známých papíren ve Štětí. Ostrým dodávkám předcházel zkušební provoz v březnu 2017, kdy si ministerstvo u nového dodavatele objednalo do zásoby 95 tisíc tabulek. Jeho účelem bylo především zjistit, zda je SPM skutečně schopné svým závazkům dostát a poptávaný produkt v požadovaném množství a kvalitě vyrobit. Odpověď zní kladně s tím, že se žádná zkušebně vyrobená registrační značka uložená v centrálním skladu nikam neztratí. Všechny totiž budou reálně využity v momentě, kdy jednotlivá registrační místa dočerpají poslední naskladněné zásoby.