Podle SPZ bydliště majitele vozu nepoznáte

SPZ vám s jistotou bydliště majitele neřekne

Podle SPZ bydliště majitele vozu nepoznáte

Státní poznávací značky před patřičnými orgány veřejné moci jednoznačně identifikují vozidlo a jeho majitele. Co nám „civilistům“ bez přístupu do policejních a pojišťovacích databází ale s jistotou neřeknou, je odkud jeho majitel pochází. Takže až před vás někdo příště hodí myšku či vás nějak omezí a vy na to zareagujete slovy „ty brďo, viděl jsi to? Prostě Pražák/Brňák/Liberečák…“, berte na vědomí, že dotyčný klidně mohl být třeba z Ostravy.

Firemní flotily a auta na (operativní) leasing

Pokud si např. pořizujete vozidlo na tzv. operativní leasing (tj. vlastně si jej pouze pronajímáte), takové auto bude patrně osazeno značkou kraje, kde má sídlo společnost, která ho vlastní. Nemusí to být, ale často to bývá Praha. Totéž pak platí pro firemní flotily. Pokud má společnost sídlo v Praze, patrně budou mít i její vozy na SPZ písmeno A, třebaže většinu času stráví v okolí ostravské či uherskohradišťské pobočky.

Při koupi ojetého vozidla nedostáváte nové poznávací značky

Představte si, že se coby zarputilý milovník ostravského kraje rázovitého rozhodnete koupit si ojeté auto. Prohlížíte inzeráty, až jednoho dne narazíte na krásný zachovalý kousek, který vám padne do oka. Kontaktujete majitele, domluvíte si prohlídku a nakonec si plácnete. Plechový krasavec je váš i včetně SPZ, u které jste si až nyní všimli, že je pražská (jasně, řešili jste jiné věcí, např. jestli neklepe motor, podvozek nemá vůle atd.). Nijak se tím netrápíte; vždyť přece když jste z Ostravy, tak jednoduše zajdete na úřad a tam vám dají značku s hrdým písmenem T…

No, ne tak úplně. Od roku 2015 totiž při koupi ojetého vozu nedostanete značku kraje, ve kterém máte trvalé bydliště, nýbrž vám zůstane značka původní (tedy v tomto případě pražská). Pokud by vám ježdění po Ostravě s „áčkem“ na značce přišlo riskantnější než lednový výstup v sandálech na Rysy, máte v podstatě dvě možnosti: značku buď poškodit a žádat o výměnu, anebo ji „ztratit“ a zažádat o novou. V prvním případě přineste obě registrační značky (tj. přední i zadní) na úřad, kde zaplatíte 800 Kč. Ve druhém případě přineste druhou neztracenou tabulku a také 800 Kč. Určitě netvrďte, že vám značky či značku ukradli. V takovém případě by situaci začala vyšetřovat policie ČR.

Někde se dočtete, že je majitel/provozovatel auta dohledatelný pomocí databáze České kanceláře pojistitelů. To ale není pravda. Zde se dozvíte pouze to, zda má dané auto uzavřeno pojištění, kdo je pojistitel (tj. pojišťovna) a jaká je tovární značka. Pokud byste uvedenou pojišťovnu kontaktovali, určitě vám jméno majitele nesdělí.

Při přepisu ojetého auta, ale i registraci  nového vozidla vám ochotně pomůže SPZ Servis

Náš tým SPZ Servis vám rádi pomůžeme  a spolehlivě zastoupíme při jednání s institucemi, které se zabývají evidencí motorových vozidel.

Napište nám, s čím potřebujete pomoci. Nebo nám můžete zavolat.