Tankovací karty vám ušetří čas i peníze

Šetřete peníze díky tankovacím kartám

Tankovací karty vám ušetří čas i peníze

Platíte na benzínových pumpách v hotovosti, anebo kartou? Ať je vaše odpověď jakákoliv, vězte, že existuje ještě minimálně jedna varianta – tzv. tankovací karty. Jde o platební karty, které jsou vzhledově i funkčně totožné s běžnými kartami, které vydávají banky. Jejich devizou je, že představují šikovný způsob, jak ušetřit čas i peníze.

Jak tankovací karty fungují?

Tankovacích karet existuje celá řada. Většina z nich funguje tak, že si na ně pomocí běžné platební karty nabijete kredit. Takto nabitou kartou pak s přiděleným PIN kódem používáte stejně jako běžnou kartu při nedělním nákupu v supermarketu. Hlavní výhodou jsou slevy, které se mohou vyšplhat i na 2 koruny na litr. A jistě oceníte i snadné a efektivní sledování výše a četnosti plateb za palivo.

Kterou kartu vybrat?

Palivové karty nabízí v Česku řada subjektů. Podmínky se liší nejen mezi jednotlivými poskytovateli, ale mění se i v čase. Před pořízením tankovací karty proto doporučujeme se dobře seznámit s podmínkami (nebojte, patrně nebudete muset číst mnohastránkové traktáty psané minipísmem). Při vybírání se určitě neorientujte jen na výši slevy, ale také na to, zda kartu opravdu využijete. Pokud např. síť čerpacích stanic ABC nabídne slevu 1 kč za litr, nicméně ve vašem regionu má jen minimální pokrytí, možná bude výhodnější spíše využívat tankovací kartu od sítě XYZ, která sice nabízí jen 60 haléřů, ale zato ji využijete třeba dvakrát týdně. V souvislosti se slevami si dejte pozor i na to, zda se uváděná sleva vztahuje na všechny čerpací stanice dané sítě (tj. včetně té vaší), anebo jen na některé.
Dalšími parametry pak může být to, zda je při pořízení karty vyžadována kauce, zda je karta využitelná i v zahraničí apod.

Za benzín vám může přijít faktura

Některé tankovací karty umožňují fakturaci čerpaného paliva. To znamená, že při odjezdu z benzínky neplatíte. Projetou naftu či benzín uhradíte až na konci měsíce podobně jako třeba nájem kanceláře či poskytnutí jiné služby. Dochází tak ke zjednodušení celého procesu. Jen si dejte pozor, abyste pak při pohledu na „nečekané“ výdaje ve vystavené faktuře neutrpěli psychický či jiný šok.

Internetové bankovnictví

K většině tankovacích karet dostanete zároveň přístup do zákaznické administrace poskytovatele karty. V podstatě jde o jakési internetové bankovnictví, kde vidíte aktuální zůstatek na účtu, data a objemy tankování, data a výše dobití apod. O své tankovací historii tak máte výborný přehled.

Tankovacích karet můžete mít několik

Neplatí, že by jeden člověk, případně jedna právnická osoba, mohla být držitelem pouze jedné karty. Můžete jich mít neomezený počet. Pohlídejte si ale, aby se dobrý sluha nestal špatným pánem. Pokud vám totiž bude peněženka překypovat desítkou tankovacích karet, administrativy vám spíše přibude, než ubude.