Ztracený řidičský průkaz - SPZ SERVIS

Řidičský průkaz ztracený těsně před dovolenou je prekérní situace

FB-09SPZ_180607-ridicak-ztraceny

Ztráta dokladů je vždy nepříjemná. Nicméně pokud pozbudete např. občanský průkaz, stále se můžete legitimovat pomocí cestovního pasu, se kterým bez obav vyjedete i do zahraničí. Pokud ale ztratíte řidičský průkaz, je situace v podstatě neřešitelná. Doklad se na úřadech vystavuje 20 dní. A i pokud zažádáte o expresní vyřízení, stejně jej nebudete mít dřív jak za 5 dní.

Před odjezdem na dovolenou velký pozor na doklady

Na dovolenou po vlastní ose se každoročně vydávají stovky tisíc Čechů. Pokud je toto i váš případ, dávejte si na svoji růžovou kartičku opravňující k řízení motorového vozidla velký pozor. Pokud o řidičák přijdete jen velmi krátce před odjezdem, máte malér. Na úřadě vám samozřejmě vydají potvrzení o řidičském průkazu, které vaši situaci vyřeší na území ČR. V zahraničí nicméně doklad neuznávají.

Může pomoci úřední překlad potvrzení

Pokud o řidičák přijdete méně než 5 dní před odjezdem na dovolenou, máte smůlu. Není totiž v technických možnostech úřadů nový doklad vystavit rychleji. Pokud se i přesto do zahraničí coby řidič vydáte, riskujete kromě tučné pokuty také to, že vám policie zakáže další jízdu. V souladu se zásadou, že něco je lepší než nic, však můžete zvážit nechat si vyhotovit úřední (tj. soudní) překlad potvrzení o řidičském průkazu, resp. dočasného řidičáku. De iure platí, že ani takový dokument není uznatelný. Pokud ale budete mít štěstí na shovívavého dopravního policistu, je možné, že vám přinejmenším nezakáže další jízdu. Soudní překlad jedné strany potvrzení vyjde na několik stokorun a řada překladatelů je schopna jej dodat max. do 2 dní.

A když už jsme u poplatků, vydání řidičáku v běžné lhůtě 20 dní vás vyjde na 50 korun (od července 200 korun). Ve zrychlené pětidenní lhůtě pak zaplatíte 500 Kč (od července 700 Kč). V rámci motoristické komunity se objevují hlasy volající po možnosti nechat si řidičák vystavit např. za 1000 Kč do 24 hodin. V nejbližší době ale úřady tuto možnost vylučují. Co naopak již nějakou dobu možné je, je o řidičák zažádat i mimo trvalé bydliště.

Na mezinárodní řidičský průkaz nespoléhejte

Velmi částečným a z principu nesprávným řešením je se při ztrátě klasického řidičáku odvolávat na mezinárodní řidičák. Ten jednak spousta motoristů ani nemá. A navíc platí, že je mezinárodní řidičák zpravidla uznáván pouze v kombinaci s klasickým národním řidičákem. Na druhou stranu je pravda, že vám mezinárodní řidičák na úřadě vydají na počkání, to ovšem výhradně při předložení národního řidičáku. Pokud se tedy za vlnami Jadranu vydáte pouze s mezinárodním řidičákem, opět riskujete. V případě nouze nejvyšší ale i tady platí, že něco je vždy lepší než nic.

Bez řidičáku nemáte šanci ani v půjčovně

I pokud byste měli štěstí a na absenci řidičského průkazu ve vaší peněžence by nikdo nepřišel, případně pokud se na dovolenou vydáváte např. letecky, jistě nepochodíte v autopůjčovně. Tady budou bez pochyby vyžadovat kopii občanského průkazu/pasu a právě národního řidičáku.

Řidičák pod polštář neschovávejte

Řada motoristů o riziku ztráty řidičáku před dovolenou ví, a proto jej z peněženky vytahují a ukládají doma na bezpečné místo. Minimalizace rizik na jedné straně vás ale při tomto jednání vystavuje riziku pokuty od české dopravní policie. Pokuta může činit až 2000 korun v blokovém řízení a až 2500 korun ve správním řízení. Na druhou stranu nepřijdete o body a policie vám nezakáže další jízdu.