stav bodového konta přes internet

Řidiči stav svého bodového konta nově zjistí i na internetu

stav bodového konta přes internet

Tak přece jsme se dočkali. České úřady se přiblížily 21. století tím, že zpřístupnili Portál občana. Zde se dozvíte řadu užitečných informací včetně toho, kolik máte trestných bodů, jakých přestupků jste se za volantem dopustili atp. Až dosud jste přitom museli na úřad.

Konec nevědomí

Před lety vás policisté pokutovali za telefonování za jízdy. Pak vás jednou změřili, jak jste jeli devadesát na sedmdesátce. A před pár týdny jste vyfasovali pětistovku za nerespektování přikázaného směru. Kdy že to přesně všechno bylo? Dostali jste nějaké body? Jaký je aktuální stav vašeho bodového konta? Pro odpověď na tyto otázky jste až do nynějška museli na úřad. Stav nehodný roku 2019 ale končí zpřístupněním Portálu občana.

V rámci položky „řidičský průkaz“ klikněte na „více informací“, kde se vám vedle identifikačních údajů (číslo řidičáku a platnost), řidičských oprávnění a bodového hodnocení objeví i veškeré bodované přestupky, resp. trestné činy. Zjistíte, kdy byl přestupek či trestňák spáchán, kdy nabylo právní moci rozhodnutí s ním spojené, jaká byla sankce i která ustanovení jste porušili. V rámci položky „bodové hodnocení“ pak uvidíte, kdy vám byly trestné body odečteny (pokud 12 měsíců takříkajíc sekáte na silnici latinu, trestné body se odečítají).

Mimochodem pokud jste přestupek ve formě nerespektování přikázaného směru jízdy v seznamu nenašli, znamená to, že nebyl bodovaný.

Pouze s datovou schránkou nebo elektronickou občankou

Portál občana je určitě skvělá věc, třebaže by mohl věčný stěžovatel utrousit poznámku o tom, proč už ho tady nemáme alespoň 10 let. Jeho výhodou je, že kromě údajů z registru řidičů zjistíte i údaje z katastru nemovitostí či třeba z registru živnostenského podnikání. To vše pohodlně na jednom místě přístupném kdykoliv a odkudkoliv. Zároveň je ale třeba říct, že se na portál dostanete pouze s datovkou, resp. elektronickou občankou (tj. se zaručenou identitou). Dává to smysl. Asi byste nechtěli, aby se v údajích o vás v rámci své kratochvíle hrabal váš soused, tchýně nebo třeba šéf v práci, že?