Novela zpřísní bodový systém

Revize bodového systému přinese přísnější postih za závažné prohřešky a naopak benevolenci při řešení drobností

Novela zpřísní bodový systém

Novela zpřísní bodový systém

Jak to uteklo! Bodový systém je s námi už od roku 2006. Počáteční kontroverze i nářky nad jeho údajnou nesmyslností postupně zmizely. Stala se z něj realita, ve které musíme žít, pokud se nechceme spoléhat na MHD či taxislužbu. Jinak tomu asi nebude ani v případě novely, která má bodový systém po letech upravit. Ta přinese zpřísnění postihu u závažných přestupků, u nichž bude zároveň fakticky zavedeno pravidlo „dvakrát a dost“. Naopak bagatelní přestupky zůstanou bez bodových sankcí a vysokých pokut.

Drobné překročení rychlosti bez bodů

Snad každý řidič se někdy „zapomeneme“ a lehce překročí povolenou rychlost. Zatímco dnes vám za šedesátku v obci či stovku mimo ni hrozí dva trestné body, podle novely o body nepřijdete. A méně drastické sankce se chystají i za banality jako zapomenutí dokladů, nerozsvícení světel či třeba špatné parkování. Ale pozor, za držení telefonu při řízení či nedodržení bezpečné vzdálenosti můžete nově dostat 2500 korun a 4 body.

Pozor hlavně na opakované přestupky

Novela, která brzy zamíří do sněmovny, zpřísňuje postih za výrazné překročení rychlosti, tj. o 50 km/h mimo obec, resp. o 40 km/h v obci. Tento přestupek se v současnosti řeší výhradně ve správním řízení, kde za něj hrozí pokuta 5-10 tisíc korun. Nově však za něj budete moci být pokutováni i blokově na místě s tím, že zaplatíte pevnou částku 5000 Kč (ve správním řízení pak 7-25 tisíc). Důležité je, že takové překročení rychlosti „zdražilo“ z 5 na 6 bodů, tzn. dopustíte-li se jej dvakrát, přicházíte o řidičák. Tvrdší postih čeká také na řidiče, kteří projedou semaforem na červenou – bloková pokuta by měla být ve výši 5000 Kč (ve správním řízení 7-25 tisíc). Navíc v případě, že se přestupku dopustíte dvakrát během jednoho roku, přicházíte o řidičák. Přestupek totiž bude nově za 6, nikoliv současných 5 trestných bodů.

Zdraží i alkohol

Pokud v současnosti takříkajíc nadýcháte, zaplatíte ve správním řízení 2500-20000 korun. Nově by to mělo být 7-25 tisíc. Zároveň se ale ze 7 na 6 bodů sníží „ohodnocení“ přestupku. Úplně nejvyšší pokuty pak budou podle všeho hrozit za jízdu bez řidičského oprávnění nebo se zadržených technickým průkazem. V těchto případech se počítá se sankcemi 25-75 tisíc korun.

Získat řidičák zpět bude těžší

O přesných podmínkách získání řidičáku zpět zatím nebylo rozhodnuto. Mělo by ale být těžší. Vybodovaní řidiči budou dost možná muset opakovat všechny části zkoušky v autoškole, absolvovat dopravně-psychologické vyšetření (ano, takové to vyšetření, kde hlavně nesmíte říct, že vám červená barva evokuje krev) a dále ještě speciální terapeutický kurz. Náklady na všechny tyto úkony bude hradit vybodovaný řidič.

Co to všechno znamená pro běžného řidiče?

Vesměs nic moc. Normální člověk, který nejezdí opilý, nevjíždí na železniční přejezd při zapnuté signalizaci, nepřekračuje výrazně rychlost a poutá se za jízdy (a dělal by to, i kdyby žádné sankce neexistovaly) si změn asi ani nevšimne. A s hlídkami pomahačů a chráničů „zabukařených“ někde na zapomenuté padesátce se beztak setkáváme odjakživa. Pokud by měla novela přispět k bezpečnosti provozu a eliminaci tzv. pirátů silnic, jsme v zásadě pro. Jenže pak si člověk v médiích přečte některý z titulků jako „Zfetovaný mladík s 11 zákazy řízení způsobil tragédii“ a začíná pochybovat.