FB-09SPZ_180704-prusvihy-na-dovolene

Průšvihy se mohou přihodit i během dovolené. Poradíme, jak je vyžehlit

FB-09SPZ_180704-prusvihy-na-dovolene

Na dovolenou jezdíme převážně proto, abychom si odpočinuli. Bohužel ne vždy vše vyjde tak, jak má. Dopravní nehoda, krádež, ztráta malého techničáku, řidičáku apod. jsou krajně nepříjemné. Ani ony ale nemusí z prázdninové kratochvíle nutně udělat peklo. Stačí vědět, jak v krizové situaci postupovat.

Na dovolenou cizím autem

Pokud se do Chorvatska či do kterékoliv jiné zahraniční destinace vydáváte s autem psaným na manželku, rodiče či třeba na firmu, doporučujeme si ještě před odjezdem opatřit podepsané potvrzení, ve kterém formální majitel vozu souhlasí s cestou do zahraničí. Potvrzení by mělo být úplně nejideálněji v jazyce země, do které míříte. Nicméně vzhledem k tomu, že při prázdninových toulkách často zavítáme do více zemí, měla by stačit angličtina. Ostatně překlad třeba do takové albánštiny nemusí být jednoduché sehnat. Důvod výše uvedeného je jednoduchý. Pokud totiž dopravní policista při kontrole zjistí, že jméno na řidičském průkazu nesouhlasí se jménem v technickém průkazu a na zelené kartě, může usoudit, že jste vozidlo ukradli. Potvrzení byste neměli potřebovat tehdy, pokud je oficiální majitel vozu na palubě. I tak jej ale doporučujeme. Co když se totiž během dovolené rozdělíte…

Pozor na úpravy auta

Vesměs platí, že do čím rozvinutější země jedete, tím více po vás mohou považovat dodržování pravidel. V Německu a Rakousku se můžete dostat do pěkné šlamastyky na příklad kvůli nehomologované úpravě/tuningu auta. A nemusí se jednat pouze o přilepený spojler či větší kola. Problémy mohou být na světě i v důsledku odmontovaného filtru pevných částic či jiné koncovce výfuku. Všeobecně platí, že reálný stav vozu by měl odpovídat tomu, co je uvedeno v technickém průkazu. Pokud nekompromisní policista zjistí pochybení, může vám uložit pokutu až 5000 eur a nařídit odtah vozu. Auto bude navíc považováno za technicky nezpůsobilé k provozu. Vaší povinností tak bude buď na vlastní náklady zajistit odtah do ČR (to může stát desetitisíce), nebo vozidlo v dané zemi upravit tak, aby vyhovovalo.

Žádné úpravy SPZ

Možná jste si všimli, že někteří řidiči protestně přeškrtávají logo EU na SPZ. Před jízdou do zahraničí ale důrazně doporučujeme přelepku sundat. V Česku vám za tichý protest nejspíš nic nehrozí, třebaže by se takové počínání dalo vykládat i jako pozměňování značky, za které hrozí zákaz řízení a pokuta. V zahraničí ale může být situace jiná. A i kdyby se policisté přes váš ne zrovna pozitivní postoj k EU přenesli, proč na sebe zbytečně upozorňovat?

Zákaz řízení ze zahraničí v ČR neplatí

Nestává se to sice příliš často. I tak ale najdeme Čechy, kteří v zahraničí pozbyli svůj řidičák, resp. byl jim odebrán z toho důvodu, že např. jeli rychle či si před jízdou dali nějakou tu sklenku vína. Pokud taková situace nastane a jste v zahraničí sami, máte problém. Budete totiž muset řešit, jak auto dopravit zpět do ČR. Pokud je vás v autě víc, řešením je přenechat klíčky někomu jinému. Ten auto může dovézt zpět do ČR. Postačilo by ale dopravit jej pouze na hranice. Zákaz řízení udělený v konkrétní zemi totiž platí vždy jen pro tuto danou zemi. Takže pokud vás třeba v Rakousku chytnou opilého, v ČR řídíte směle dál. Z administrativního hlediska vám zabavený řidičák z Rakouska pošlou zpět do ČR, kde si jej vyzvednete. Ovšem ačkoliv se pravidla mohou zdát benevolentní, příliš se neradujte. Pokuty udělené v zahraničí bývají vysoké a dobře vymahatelné.

Krádež auta či vykradené auto

Pokud před ranním odjezdem na pláž zjistíte, že vám někdo vykradl auto, v prvé řadě se pokuste nepanikařit. Zejména máte-li sjednané příslušné pojištění, budete pro úspěšnou likvidaci události potřebovat policejní protokol. Není-li to nezbytně nutné např. za účelem zabránění další škodě, s vozidlem nijak nemanipulujte, neuklízejte střepy, nezavírejte dveře apod. Policistům byste tak zkomplikovali zajišťování stop. Ještě před příjezdem mužů zákona si v hlavě projděte, co všechno se vám ztratilo. Pokud do policejního protokolu nahlásíte, že jste přišli o kapesní svítilnu a atlas hub, avšak později budete na pojišťovně nárokovat úhradu foťáku, notebooku a dvou mobilů (třebaže v autě klidně reálně byly), dost možná nepochodíte.

Samostatnou kapitolou je pak jízda s poškozeným vozem (např. s rozbitým okénkem), za kterou může hrozit přísný postih. Pokud to je jen trochu možné, doporučujeme alespoň základní opravu nechat provést ještě v zahraničí.

Pokud se vám ztratilo rovnou celé auto, je opět nezbytné kontaktovat policii. Máte-li uzavřeno pojišťění, kontaktujte pojišťovnu a postupujte podle pokynů. Dost možná máte nárok na přistavení náhradního vozu a další služby (např. zajištění nezbytného ubytování).

Napište nám, s čím potřebujete pomoci

Jste-li doma v České republice, pak vám velmi rád s některými z těchto nepříjemných situací pomůžeme náš tým SPZ servis. Ušetříme vám čas, vystojíme frontu  za vás a pomůžeme nejen při ztrátě technického průkazu, ztrátě či odcizení SPZ. Neváhejte a napište nám.