Plánujete na čas odstavit své auto?

Připravujete se na delší odstavení vozu? Nezapomeňte na pár důležitých úkonů, které vašemu vozu prospějí

Plánujete na čas odstavit svůj vůz (1)

Přijde i na situaci, kdy jste donuceni na delší dobu dát autu dovolenou. Možná se to jeví jako běžná věc, ale vězte, že nedodržení jistých pravidel se pro vašeho čtyřkolého miláčka může stát osudným. Určitě nestojíte o to, aby se za pár měsíců či let v horším scénáři z pojízdného krasavce stal nepojízdný vrak. Jak se tedy správně připravit na odstavení vozu a na co si dát pozor?

Nejvhodnějším místem je suchá garáž

Základem je umístit vozidlo na bezpečné místo. Tím je prostor zabezpečený proti krádeži a proti možným vandalům, kterým by byl třeba trnem v oku dlouho stojící vůz na jednom místě na parkovišti. Proto doporučujeme suchou garáž, která ochrání vozidlo zároveň proti nepříznivému počasí a vlhkosti. Ta by se mohla nepříznivě projevit na rezavějící se karoserii a podvozku.

Čistota a vosk jako ochrana

Plánujete-li odstávku vozidla, dopřejte mu nejprve důkladnou očistu. A to vnější koupel včetně precizní sprchy podvozku, neopomeňte zároveň ani vnitřní prostory kabiny, ale i kufru. Nečistoty jako jsou sůl či bláto nebudou podporovat korozi, zapomenuté jídlo i jiné věci podléhající zkáze nebudou “vonět” ani lákat zvířecí návštěvníky. Čistému autu dopřejte poté ještě jednu vrstvu ochrany, kterou tvoří navoskování.

I když nebudete jezdit, doplňte benzín

Než zaparkujete svůj vůz v garáži, zajeďte na čerpací stanici natankovat. V prázdné nádrži se může kondenzovat vzdušná vlhkost, která podpoří proces rezivění. Nečistoty a usazeniny z paliva i rzi vám v horším případě mohou zanést i palivový systém.

Myslete i na ostatní provozní kapaliny

Při dlouhodobém odstavení vozidla rozhodně doporučujeme vyměnit motorový olej. Při delší nečinnosti motoru olej podléhá degradaci. Ta může v krajním případě způsobit následné zadření motoru. Zároveň se používaný motorový olej znehodnocuje a vzniklé nečistoty dokáží v tom lepším případě zanést filtr, ba dokonce i poškodit motor.

Také si dejte pozor na kapalinu v ostřikovačích. Přes zimní měsíce by rozhodně nádržka s kapalinou do ostřikovačů měla obsahovat nemrznoucí směs. Ta ochrání vaše auto, resp. nádržku a hadičky do stěračů před mrazem a následným nevratným poškozením. A i v zateplené garáži ji vřele doporučujeme, protože nemrznoucí kapalina obsahuje i látky zabraňující korozi. Proto se také používá v zimě do chladiče.

Nechat či vytáhnout autobaterii z vozu?

Je otázkou, na jak dlouhou dobu chcete své vozidlo odstavit. Pokud pouze zazimujete na pár měsíců, pak vytahovat baterii nemusíte. Parkujete-li v garáži, kde je stálá teplota a kde neklesají teploty pod bod mrazu, (který autobateriím nesvědčí) pak relativně nehrozí nehodě v podobě vytečení ani jinému znehodnocení a narušení životnosti autobaterie. V případě zaparkování na několik let, autobaterii vyjměte a uskladněte na suché místo s pokojovou teplotou.

Pozor na pneumatiky

Při dlouhém stání z natlakovaných pneumatik uniká vzduch. S tím musíte počítat a pokud nechcete zůstat stát pouze na prázdných gumách, přizpůsobte se. Pokud vaše auto bude stát na jednom místě dlouhé měsíce až roky, postavte ho na špalky či podložte cihlami a popřípadě sundejte kola. Při kratším odstavení vozu doporučujeme alespoň mírně pneumatiky přehustit. Snížíte tak riziko poškození pneumatiky, ale i ložiska.

Nezapomeňte platit povinné ručení

Každé přihlášené vozidlo podléhá zákonné povinnosti povinného ručení. Pokud ho dočasně platit nechcete, lze toto vyřešit uložením SPZ do dopozitu. V ostatních případech lze uplatnit nejrůznější slevy, ale vyhnout se této povinnosti nelze. Ani historická vozidla a veteráni nejsou od této povinnosti oproštěni. Byť taková vozidla mají slevy.