K čemu slouží a jaká je platnost převozní SPZ

Převozní značky – platnost, účel a na co si dát pozor

K čemu slouží a jaká je platnost převozní SPZ

Před časem jsme se bavili o exotických registračních značkách pro veterány, diplomatická, vojenská a další speciální vozidla. Do kategorie zvláštních značek patří i tzv. převozky, neboli převozní značky (úplně správně: zvláštní značky pro jízdu z místa prodeje do místa registrace silničního vozidla). K čemu jsou? Jak vypadají? A jakých chyb, za které hrozí ztráta řidičáku, se v souvislosti s nimi řidiči dopouští?

Papírová SPZ? Pro převoz se taková používá

Převozní značka, která vás opravňuje k jízdě s vozidlem z místa prodeje (např. autobazaru) do místa přihlášení, není vyvedena na klasické plechové tabulce, nýbrž na tvrdém papíře. Najdeme na ní sedm znaků s tím, že písmeno odkazuje na kraj, v němž byla vydána. Papírová převozní značka se umisťuje viditelně za zadní sklo. Zpředu vozidla není třeba vylepovat nic. Značka samozřejmě musí zůstat vylepená i tehdy, kdy vozidlo stojí. Pokud by se např. vlivem vlhkosti odlepila, vylepte ji na okno znovu anebo ji minimálně položte na plato kufru.

Platí pouze 10 dní a jen na území ČR

Technicky vzato je převozní espézetka určená výhradně k převozu auta z místa prodeje do místa registrace. Takže ideálně byste měli z bazaru či od soukromého prodejce jet rovnou domů, auto zaparkovat, zažádat o nové plnohodnotné značky (vydání trvá zhruba týden) a vyjíždět až na nich. Vzhledem k tomu, že značka oficiálně platí 10 dní, situace není ve skutečnosti tak horká a lidé s ní běžně jezdí i v dalších dnech. Pravdou ale je, že pokud vás silniční policista načapá, jak v autě s převozní SPZ odvážíte z IKEA sedačku, bude se vám nákup vysvětlovat těžko. I tak ale patrně odjedete pouze s domluvou.

Na co si ale dejte opravdu velký pozor, je jízda s propadlou převozkou. Převozní značky platí pouze 10 dní s tím, že dny platnosti jsou na nich uvedeny. Pokud vědomě či v důsledku roztržitosti do auta, které ještě nemá klasické SPZ a jehož převozní značka včera propadla, usednete a chytne vás policie, s velkou pravděpodobností za tento přestupek dostanete pokutu 5-10 tisíc korun a k tomu zákaz řízení na 6-12 měsíců.

Dále je třeba počítat s tím, že převozní značky platí pouze na území ČR.

Doklad o koupi s sebou

Dokud máte na zadním okně vylepenou převozní SPZ, vozte s sebou doklad o koupi vozu (kupní smlouvu, fakturu). Poslouží jako náhrada za malý techničák. Pro případ kontroly nezapomeňte ani na doklad o uzavření zákonného pojištění (povinného ručení).