Používejte bezpečnostní pásy na zadních sedadlech

Pozor při balení na dovolenou. I neupevněný mobil se může stát smrtícím projektilem

Používejte bezpečnostní pásy na zadních sedadlech

Knihy, hračky, láhve s vodou, batohy, tablety, foťáky, mobily – tohle všechno a ještě mnohem více s sebou vozíme při rodinných toulkách k moři či aktuálně za zimní dovolenou. Často si přitom bohužel neuvědomujeme, že nás při nárazu tyto předměty mohou zabít, pokud je správně neupevníme.

Smartphone váží na dálnici 5 i více kg, PET láhev přes půl metráku

Hmotnost běžného chytrého telefonu je dnes kolem 150 gramů. Při rychlosti pouhých 50 km/h nicméně vzroste na 2 kg, při stovce to budou skoro 4 kg a při dálniční stotřicítce dokonce 5,5 kg. A dostat do zátylku 5,5 kg závažím dokáže být zatraceně nepříjemné. Téměř všichni s sebou v autě vozíme láhve s vodou. Málokdy si ale uvědomuje, že z obyčejné 1,5l PET lahve se při rychlosti 130 km/h stává smrtící projektil o váze 55 kg. A takto bychom mohli pokračovat s tablety, foťáky, hračkami atd. Důležité tak je co možná nejvíce využívat odkládací schránky a držáky, kterými jsou moderní vozy doslova prošpikované.

Pásy i na zadních sedadlech

Na předních sedadlech se dnes poutáme snad všichni. Už jen proto, že nás k tomuto kroku stejně donutí nepříjemné pípání, které skončí až se zaklapnutím přezky pásu. Řada z nás nicméně stále ignoruje pásy na zadních sedadlech. Někdo to dělá z pohodlnosti. Jiný je přesvědčen, že je poutání se na zadních sedadlech zbytečné. Nepoužívání bezpečnostních pásů na zadních sedadlech je ale v prvé řadě sobecké. Při nárazu totiž neriskuje jen vzadu sedící neupoutaný pasažér. Lidské tělo při nárazu nabere obrovskou váhu, která se pak ve zlomku vteřiny v důsledku nárazu převalí dopředu a semele jako lavina vše, co jí zkříží cestu – tedy včetně upoutaného pasažéra na předním sedadle. Při rychlosti pouhých 50 km/h vzroste váha průměrného člověku asi na tunu. Výsledek pak může být – a bývá – tragický. Krajně nevhodné je také spaní vleže na zadních sedadlech. Všechna současná auta jsou navíc vybavena airbagy, které ale svoji funkci splní jen za předpokladu, že je pasažér připoutaný. V opačném případě mohou dokonce i uškodit.

Těžké věci ukládejte co nejníže a blízko sedadel

Při balení je potřeba umístit těžké předměty co možná nejníže (nejlépe na podlahu) a blízko sedadlům, aby neměly možnost nabrat při nárazu velkou kinetickou energii a zůstaly zaražené za pevnou překážkou. Velký pozor si dávejte na kryt zavazadlového prostoru (zadní plato). Předměty zde umístěné mají při nárazu takřka neomezené pole působnosti (tedy letu). Proto je vhodné na toto plato pokládat jen opravdu lehké předměty (polštářek, čepice apod.). Pití a jídlo nejlépe odkládejte do schránek ve dveřích, elektroniku např. do kapsy za sedadlem či do odkládacích schránek na palubové desce či přihrádce spolujezdce. Pokud to jde, pokuste se předměty zajistit např. pomocí ok v kufru či bezpečnostních pásů.