poskozene-auto

Poškodil vám někdo auto na parkovišti? Hlavně zavolejte policii

Vrátit se na parkoviště a najít poškrábané auto, není nic příjemného. Částečným balzámem může být, když vám pojišťovna viníka škodu uhradí. Poměrně často se ale bohužel setkáváme s řidiči, kteří od podobných minikarambolů neváhají ujet, aniž by kolizi jakkoliv řešili s majitelem druhého auta. V takovém případě jednoznačně doporučujeme obrátit se na policii, a to ještě před tím, než do auta usednete a odjedete.

poskozene-auto

Dopravní nehoda jako každá jiná

Pokud ujedete od dopravní nehody (a je přitom jedno, k jak velké škodě došlo), pácháte tím přestupek, za který vám ve správním řízení hrozí pokuta až 5000 korun. Pokud navíc během jednoho roku vezmete tímto způsobem nohy (spíše bychom asi měli říct kola) na ramena, přijdete o řidičák na 1 až 6 měsíců. Pokud tedy nedopatřením někomu uštědříte pár škrábanců, doporučujeme situaci řešit, minimálně tak, že poškozenému motoristovi zanecháte kontaktní údaje. Škoda se stejně bude hradit z vašeho povinného ručení, takže jediné, o co (možná) přijdete, bude bonus při výpočtu ceny povinného ručení.

Jste-li naopak v pozici poškozeného, rozhodně kontaktujte policii. Jen ta má totiž právo vyžádat si záznam z bezpečnostních kamer. Určitě volejte ihned. Pokud situaci začnete řešit později, nemusí být již k dispozici důkazní prostředky (smazaný kamerový záznam; druhý motorista si mezitím poškození opraví apod.).

Moderní auta parkování usnadňují i ztěžují

Řada moderních vozů svým řidičům při parkování pomáhá, a to pomocí klasického „pípadla“, přes parkovací kamery až po aktivní parkovací asistent, který při parkovacím manévru přebírá kontrolu nad řízením. Zároveň se ale vozy zvětšují, je z nich hůře vidět a zejména ve větších městech jsou každodenní realitou poddimenzovaná parkovací místa s úzkými nájezdy. Výsledkem je to, že při parkování chybujeme hodně často. Podle statistik jedné pojišťovny dochází k více než 40 % všech dopravních nehod s následkem poškození vozu při parkování, zejména při couvání.

Vozte s sebou formulář pro záznam o dopravní nehodě

Pokud celková škoda nepřekročí 100 000 korun a nedojde k poškození majetku třetí strany, není k dopravním nehodám nutné volat policii. Postačí, když účastníci sepíšou Záznam o dopravní nehodě a ten posléze předloží pojišťovně. Určitě doporučujeme formulář vozit neustále s sebou, ideálně ve více vyhotoveních. Je třeba veškerý skutkový stav řádně a pravdivě zadokumentovat. Nenechte se druhou stranou vmanipulovat do uvedení údajů, které jsou nepravdivé, příp. o jejich pravdivosti nejste přesvědčení.
V souvislosti s odhadováním škody je třeba říct jednu věc. Moderní auta bývají často vybavena celou řadu prvků, jejichž cena není nízká (čidla, parkovací kamery apod.). Celková škoda se tak může poměrně hravě vyhoupnout do vyšších desetitisíců, zejména pak u luxusnějších aut. Už neplatí, že stačí za pár tisícovek koupit nový nárazník a je situace vyřešena.

Dva druhy pojistného plnění

Dopravní nehodu, resp. pojistné plnění z ní vyplývající, lze řešit buďto fakturou, anebo tzv. rozpočtem. V prvním případě si necháte vůz opravit tak, aby byl uveden do stavu před kolizí, a pojišťovně viníka předáte fakturu z autoservisu. V případě plnění rozpočtem pojišťovna vyčíslí škodu na základě obvyklých cen náhradních dílů a servisních prací a tuto částku vám pak poukáže na účet. Nekontroluje se přitom, jak peníze využijete.