Jízda v levém pruhu

Policie chytá hříšníky, kteří bezdůvodně zneužívají levý pruh na dálnici

Jízda v levém pruhu

Bezdůvodná jízda v levém pruhu a případně prostředním pruhu na dálnici patří v Česku mezi relativně časté nešvary. Přestože motivací k takovému chování může mít výtečník několik, platí, že jiný než pravý pruh může řidič použít pouze tehdy, kdy je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování. Jinak se dopouští přestupku, za který mu může být uložena pokuta 2000 korun na místě, příp. 2500 korun ve správním řízení.

Policie řidiče kontroluje

Podle vyjádření šéfa dopravní policie Tomáše Lercha pro server idnes.cz policie každoročně odhalí několik stovek případů neoprávněného použití jiného než pravého pruhu na dálnici či rychlostní silnici. Přestupek je vždy zadokumentován policejním vozem s kamerovým záznamem s tím, že hlídka řidiče zastavuje na místě.

Vyhodnocení situace je individuální

Zákon sice mluví jasně, zároveň ale neudává žádnou kvantifikovatelnou hodnotu, která by určila, zda ten či onen řidič už páchá přestupek, anebo se jen „trochu dříve“ řadí do rychlejšího pruhu za účelem předjetí. Jinými slovy není stanovena minimální délka úseku ani čas, po který se musí řidič neoprávněně nacházet v jiném než pravém pruhu, aby bylo takové jednání jednoznačně přestupkové. „Je to na individuálním posouzení policisty, aby opravdu prokázal, že jízda v prostředním či levém pruhu byla řekněme bezdůvodná, nezákonná, tak jak říkají pravidla silničního provozu,“ upřesňuje Lerch. „Musí být zřejmé, že řidič nikoho nepředjíždí, neobjíždí žádnou překážku a taktéž pruh nepoužívá pro odbočení,“ dodává.

Výmluvy na špatný stav vozovky nemusí zabrat

Především na nechvalně proslulé dálnici D1 řidiči prostřední a levý pruh využívají z důvodu špatného technického stavu pruhu pravého. Pokud nicméně pravý pruh není uzavřený, případně se zde nevyskytují označené překážky apod., má řidič ze zákona povinnost jej využít. Argument, že jen šetříte své auto, u policie nemusí obstát.

Úseky s připojovacím pruhem

Nabízí se otázka, jaká je situace v úsecích s připojovacím pruhem. Zezadu se přibližující řidiči běžně uhýbají do levého pruhu, aby se mohli připojující se řidiči snadněji zařadit. Nejde i v tomto případě o zneužití ostatních pruhů? „Jestliže se řidič z připojovacího pruhu zařazuje do průběžného, tak já, pokud vidím, že už dává znamení o změně směru, tedy započal zařazování, můžu správně užít levý jízdní pruh,“ říká Lerch. „V tu chvíli se de facto jedná o předjíždění“, dodává.

Pokuta 2000 korun

Za zneužití středního či levého pruhu hrozí pokuta 2000 Kč, ve správním řízení až 2500 Kč. Pokud navíc ohrozíte druhé vozidlo, můžete přijít o 5 trestných bodů.