Ochránit auto před povodní dokáže speciální autovak

V České republice nás již několik měsíců trápí spíše sucho. To ale neznamená, že nemůže pro změnu přijít období dlouhodobých dešťů či třeba rapidního tání sněhu, které způsobí povodně. Ty přitom netrápí jen majitele nízko položených nemovitostí, ale také motoristy. Odstavené auto je totiž při záplavě vydáno přírodním silám napospas. A situace často končí totální škodou. Na Filipínách ale vymysleli velice originální, a přitom účinné řešení.

Auto do pytle

Vynález označený jako Flood Guard Car Bag (tedy pytel na auto chránící jej před povodní) je neskonale primitivním řešením. Podle všeho ale funguje na jedničku. Podobně jako třeba spacák vak rozbalíte, najedete na něj, zbytek přehodíte přes střechu auta, zapnete zip a máte vystaráno. Instalaci pytle navíc dokáže provést pouze jedna osoba. A co víc, v balení najdete také speciální popruhy, pomocí nichž můžete auto připoutat např. ke sloupu či ke stromu. Proud vody jej tak nestrhne a nedojde k dalšímu poškození vlivem nárazu (a auto hlavně nenajdete o kilometr dále).

Samozřejmě pokud do vašeho „zapytlovaného“ auta narazí jiné, případně na něj vlivem působení vodního živlu spadne strom, budete mít oči pro pláč tak jako tak. V rámci maximální eliminace rizika ale pytel vypadá přinejmenším velmi slibně.

Dvě velikosti, dvě ceny

Asi není velkým překvapením, že s autovakem vyrukovali zrovna na Filipínách, kde jsou v období dešťů záplavy téměř každodenní realitou. U nás samozřejmě není situace tak dramatická. Člověk nicméně nemusí být pamětník kmetského věku, aby si vybavil několik ničivých povodní, které Českou republiku postihly jen v posledních 20 letech (1997 – 50 obětí, 1998 – 6 obětí, 2002 – 17 obětí, 2009 – 13 obětí). Pokud tedy bydlíte v oblasti, kde existuje riziko záplavy, a zároveň hrozí, že s autem nedokážete včas odjet, pytel z Filipín by mohl být zajímavým řešením. Ten je v současnosti prodáván ve dvou velikostech – pro běžná auta (cena 250 dolarů) a pro SUV a pick-upy (cena 280 dolarů). Výrobek lze objednat i do ČR. A ačkoliv je k této částce třeba ještě připočíst poštovné, nejedná se – při představě zatopeného auta – o nikterak závratnou sumu.

Využití i při ochraně dalších předmětů

Vak je určen k ochraně aut. Dokážeme si ale představit, že bychom do něj před velkou vodou (a určitě i bahnem) ukryli také třeba motorku, skútr, zahradní vybavení, nástroje, případně i další předměty, které nemáme možnost převézt do bezpečí.