Nosič na kola musí mít SPZ

Nosič kol na tažné zařízení potřebuje registrační značku. Jinak hrozí, že přijdete o řidičák

Nosič na kola musí mít SPZ

Postupně se rozvolňují epidemiologická opatření, zlepšuje se počasí. Tato konstelace doslova vybízí k výletům do přírody včetně těch cyklistických. Pokud autem převážíte jízdní kola, v opojení z nově nabyté svobody pohybu nezapomeňte na to, že stojan na kola umístěný na tažném zařízení musí mít svoji registrační značku. V opačném případě hrozí pokuta až 10 tisíc korun a zákaz řízení na rok.

Znemožněna identifikace vozu

„Takový postih za hloupý nosič?“ říká si nejeden řidič-cyklista. Jenže tady nejde o nosič jako takový. Problémem je, že jízdní kola na něm umístěná zakrývají zadní registrační značku vašeho auta, která se tak stává nečitelnou, resp. neviditelnou. Literou zákona se tak dopouštíte přestupku proti paragrafu 125 Zákona o provozu na pozemních komunikacích, tedy jízdy s vozidlem, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost. A postih? Pokuta 5-10 tisíc korun a odnětí svobody sednout za volant na dobu 6 měsíců až 1 rok! Trestné body se v tomto případě neudělují.

Řešením je zadní tabulku registrační značky umístit na nosič

Pokud nejste vášnivým cyklistou a na výlety jezdíte spíše sporadicky, nemusíte nic řešit přes městský úřad ani registr vozidel. Prostě přesunete registrační značku z auta na nosič a šmytec. V žádném případě na nosič ani na přepravovaná jízdná kola neumísťujte nebo nepřilepujte nějakou podomácky vytvořenou repliku SPZ (z papíru, lepenky apod). A pozor také na to, abyste při sundání nosiče nezapomněli zadní registrační značku vrátit na své místo.

Jelikož registrační značku většinou zakrývají jízdní kola a nikoliv nosič, jízda s nosičem bez kol (a s SPZ na autě) by měla být v pořádku.

Pohodlnější alternativou je třetí SPZ

Od roku 2016 je možné požádat o třetí registrační značku, kterou jednou a napořád umístíte na nosič kol a dále nic neřešíte. Obsahuje tytéž alfanumerické znaky jako vaše zbývající registrační značky. Liší se však tím, že za prvními třemi znaky najdeme dvojici hvězdiček.

Třetí SPZ a zadní registrační značka tedy nejsou zaměnitelné, tzn. že v případě ztráty nemůžete značku z auta nahradit třetí SPZ určenou pro nosič kol.

Existují i nosiče, které registrační značku nezakrývají

Nosič kol na tažné zařízení není jediným technickým řešením přepravy jízdních kol. Existují i takové nosiče kol, které jsou určeny pro montáž na zadní dveře auta a navrženy tak, aby registrační značku ani zadní světla nezakrývaly. A pak tu máme samozřejmě klasické ližiny na střechu.

Kde třetí značku zařídit a co za to?

Třetí značku vyřídíte na kterémkoliv městském úřadě s rozšířenou působností. Vyjde vás na 600 korun s tím, že dalších 50 korun dáte za zapsání do velkého technického průkazu a do registru vozidel. Její vyřízení nenechávejte na poslední chvíli. Úřady totiž mají na její výrobu lhůtu 30 dní (byť většinou bývá připravena k vyzvednutí zhruba do dvou týdnů).

Třetí registrační značku můžete vyřídit sami. Pokud jste časově vytížení nebo se vám na úřad prostě jen nechce, rádi se o všechno postaráme my.