Jak na čištění klimatizace?

Nezanedbávejte čištění klimatizace. Její pravidelná očista předchází zápachu a množení škodlivých bakterií

Jak na čištění klimatizace?

Zanesená klimatizace sice neovlivní schopnost auta přepravit nás z bodu A do bodu B, podstatně však můžu zhoršit komfort při cestování a negativně umí ovlivnit i naše zdraví. Nevyčištěná klimatizace představuje ideální kultivační místo pro bakterie a plísně. Ty se pak mohou v lepším případě projevit nepříjemným zápachem. V horším případě mohou způsobit i zdravotní problémy. Právě v těchto dnech je přitom k čištění klimatizace ideální období.

Čištění klimatizace pomocí spreje

První otázka, kterou si položí přívětivého ovzduší chtivý motorista, je jak na to. Dobrou zprávou je, že klimatizaci si můžete vyčistit sami pomocí spreje. Ten se dá pořídit už za 80 korun. Lepší pak vyjdou na zhruba dvě až čtyři stovky. Sprej jednoduše stříknete hadičkou přes vzduchové sání a necháte působit zhruba půl hodiny. Některé spreje dokonce stačí nechat při zapnuté vnitřní cirkulaci v interiéru vozu (ideálně uprostřed auta na podlaze mezi předními a zadními sedadly). Vnitřní okruh pak sprej přivede do klimatizačních dutin, kde zničí škodlivé patogeny. Auto pak doporučujeme pořádně vyvětrat.

Čistění klimatizace v servisu

Vyčištění klimatizace nabízí snad každý autoservis. Na výběr je z pěnové dezinfekce, která se provádí pomocí aktivní pěny. Běžně je prováděno také ultrazvukové čištění v kombinaci se speciálním čisticím roztokem, který odplaví odstraněné nečistoty. Nejmodernější alternativou je pak ozónové čistění klimatizace. To vyniká především obrovskou účinností. V současnosti totiž neexistují viry ani bakterie, které by ozónu odolaly. Ozón je navíc schopný eliminovat i jiné druhy pachů.

I těm motoristům, kteří provádějí čištění klimatizace svépomocí, doporučujeme jednou za čas navštívit servis. Kromě čištění jako takového je totiž vhodné zkontrolovat také těsnost klimatizace a olej v kompresoru a dále doplnit chladivo. Potřeba je také pravidelně měnit kabinový filtr. V opačném případě filtr nejenže nezabrání tomu, aby se do kabinového prostoru dostaly nečistoty. Jeho zanesení naopak poslouží jako zdroj nečistot.

Klimatizaci alespoň jednou za 14 dní zapněte

Klimatizaci bychom měli čistit minimálně jednou ročně, nejlépe však dvakrát. Je vhodné klimatizaci alespoň dvakrát za měsíc pustit, což přispěje ke správnému promazání těsnicích prvků. Jedete-li na delší vzdálenost, je vhodné klimatizaci před ukončením jízdy vypnout. To zajistí, že se výparník stihne vysušit a nebude sloužit jako vlhká lázeň pro rozličné mikroorganismy.

Ideální období k pročištění je právě teď

Klimatizace zažije zatěžkávací zkoušku paradoxně ne v létě, ale v zimě, kdy se příliš nepoužívá. Její očistu je tak vhodné provést ještě před příchodem prvních veder. V opačném případě na sebe budete kromě studeného vzduchu chrlit také miliony patogenů, které jsou schopné způsobit ledasco od pálení očí přes kašel, rýmu až po bolest hlavy.