Auto v depozitu neplatí povinné ručení

Neplaťte zbytečně povinné ručení. Uložte SPZ do depozitu

Auto v depozitu neplatí povinné ručení

Zavřené hranice, karanténní opatření, finanční těžkosti řidičů. I motoristický svět zažívá krizi. V současnosti většina z nás najede mnohem méně kilometrů než obvykle. Někdo dokonce tak málo, že přemýšlí, zda pro něj má vůbec smysl dále platit povinné ručení, parkovací místo apod. Radikálním řešením je samozřejmě prodej či likvidace auta. Zajímavou alternativou ale může být uložení SPZ do depozitu.

Řešení, které ušetří tisíce

Vyřazení silničního vozidla z provozu (lidově nazývané uložení registračních značek do depozitu) je jednoduchý úkon, který lze doporučit komukoliv, kdo nechce po nějakou dobu platit povinné ručení, protože pro auto nemá využití. Zároveň se jej ale nechce zbavovat. Po dobu vyřazení neplatíte povinné ručení. S autem ale nesmíte na veřejné komunikace. Najdou se řidiči, kteří se pak s vyřazeným autem vydávají třeba na zahradu či na pole, což ale v drtivé většině případů obnáší jízdu po veřejných komunikacích. Takovým počínám hodně riskujete. Nejde jen o pokutu, která se může vyšplhat až na 50 000 Kč. Především riskujete, že budete v případě nehody odpovědní za vzniklou škodu či újmu. A tady se v dnešní době bavíme klidně o milionových částkách. Jasně, ono se asi nic nestane. Ale znáte toho strýčka, co se jmenuje Příhoda.

Ještě před vyřazením vozidla je nutné jej přemístit na soukromý pozemek. Na veřejných komunikacích se s takovým autem oficiálně stát nesmí. Během odstavení jste povinní vyřazené vozidlo zabezpečit tak, aby neohrožovalo či nepoškozovalo životní prostředí (typicky kvůli úniku provozních kapalin). Zároveň z auta dle zákona nesmíte odstranit jeho podstatné části, zejména karoserii či motor. Duch zákona plně chápeme. Není úplně esteticky povznášející, když člověk projíždí krajinou a vidí zahrady, na kterých se nachází polorozebraná auta. Ale nebojte. Pokud jste nadšenec, který si na svém youngtimeru plánuje během zimy udělat generálku motoru, asi nikomu vadit nebudete.

Kde depozit vyřídit a kolik to bude stát?

Musíte na registr vozidel. Vybrat si můžete kterýkoliv bez ohledu na trvalé bydliště. Opětovné vyzvednutí značek je ale třeba realizovat na tomtéž registru. S sebou přineste velký a malý technický průkaz, registrační značky, doklad totožnosti a vyplněnou žádost o vyřazení vozidla. Právnické osoby pak dokládají i ověřenou kopii živnostenského listu či výpisu z obchodního rejstříku.

Za uložení registračních značek se platí správní poplatek 200 Kč. Vyzvednutí zpoplatněno není.

Depozit může trvat pár měsíců i roky

SPZ do depozitu můžete uložit klidně i na několik let. Nicméně trvá-li vyřazení z provozu déle než 12 po sobě jdoucích měsíců, musíte úřadu sdělit, kde se auto nachází a účel využití (např. investice).

Ukončit vyřazení vozidla a vyzvednout si registrační značky lze kdykoliv. Pamatujte ale na to, že k autu musíte mít uzavřeno povinné ručení a musí mít platnou technickou. Pokud vám během vyřazení vozidla propadla, je nutné auto na STK dopravit na valníku. Evidenční kontrola se neřeší.

Ačkoliv vyřazené vozidlo nelze legálně provozovat na veřejných komunikacích, může být i nadále předmětem právních úkonů (např. převodu na nového vlastníka).

Důvod vyřazení se nezkoumá

Nemoc, zranění, dlouhodobý pracovní či studijní pobyt v zahraničí, omezení pohybu, finanční nouze… Při vyřazení vozidla úřad nezkoumá vaše důvody. Při splnění náležitostí je všem žádostem automaticky vyhověno.

Kolik lze takto ušetřit?

Pokud na auto platíte povinné ručení ve výši 2500 Kč ročně (malý objem, bonusy, bydliště na venkově), je jasné, že vozidlo vyřazovat na dva měsíce nemá cenu. Nicméně pokud vás povinné ručení ročně stojí 10 000 Kč a na 12 měsíců odjíždíte studovat do USA, za ušetřený peníz si koupíte mnohem víc než pár hamburgerů.

Na úřad se s registračními značkami v ruce můžete vydat sami. Případně vše rádi zařídíme za vás, zatímco vy můžete nerušeně plánovat, které americké národní parky navštívíte.