za neometený sníh hrozí pokuta

Neometený sníh z auta a neodstraněné kusy ledu mohou zabíjet. Účinná obrana neexistuje

za neometený sníh hrozí pokuta

Před několika dny přinesla média zprávu o mladíkovi ze Znojemska, který se podruhé narodil. Ne, nevylétl ve vysoké rychlosti ze silnice a nevrazil do vzrostlé lípy. Stalo se mu něco, co mohlo skončit stejně fatálně. A jen díky štěstí v neštěstí neskončilo. Autem mu totiž prolétl velký ledový projektil, který se uvolnil z protijedoucího kamionu. Mladík vyvázl pouze s lehkým zraněním. Pokud by kus ledu býval nabral jen nepatrně odlišnou trajektorii a zasáhl by jeho hlavu, šlo by s velkou pravděpodobností o jeho poslední cestu. Naprosto ojedinělá nešťastná náhoda? Ale kdeže!

Smrtonosné kamiony

Největším bezpečnostním rizikem jsou v tomto ohledu nákladní auta a kamiony. Důvody jsou dva. Prvním z nich je výrazně větší plocha, na které se sníh a led hromadí. Podstatnou roli ale hraje i to, že zatímco osobák od ledu a sněhu očistíte rychle a snadno, zmrazky ze 4 metry vysokého a 10 nebo i více metrů dlouhého návěsu jen tak neodstraníte.

Nejde ale zdaleka jen o lenost a pohodlnost. Vzhledem k rozměrům návěsů a nákladních vozů je podle zákona jejich čištění považováno za práci ve výškách. Řidiči by tak měli být řádně proškolení. To znamená, že pokud by zaměstnavatel neproškolenému řidiči přikázal kamion očistit bez řádného vybavení (typicky speciální sněhové rampy, kterou ale zdaleka nemá každá dopravní firma), riskuje pokutu od inspektorátu práce.

Sněhové rampy chybí

Sněhová rampa nebo také rampa pro odstranění sněhu je speciální konstrukce, která umožňuje řidičům nákladních vozů bezpečně a relativně snadno odstranit sníh ze střechy. Bohužel zatímco v Rakousku je takových ramp 7, v České republice najdeme jednu jedinou. Nachází se na D5 u Rozvadova. A podle všeho další jen tak nepřibydou.

Kamion, ze kterého padá led či sníh? Rychle pryč!

Pokud napadne sníh a jezdíte (nejen) po dálnici, je v podstatě stoprocentně jisté, že kamion s ledovou čepicí potkáte. Dost možná se nic nestane, příp. vás jen nevinně pocukruje troška sněhu. Klidně se ale může zopakovat nedávný příběh ze Znojemska. Eliminovat riziko nejde. Snížit jej můžete tím, že si budete dávat na kamiony pozor a ideálně se od nich budete držet dále. Jedete po dálnici a v pravém pruhu uvidíte několik kamionů, které se chystáte levým pruhem předjet? V rámci zákonných mezí předjížděcí manévr proveďte co nejrychleji. Anebo zpomalte a udržujte dostatečný odstup. Proti kusům ledu, které přiletí z kamionů v protisměru, bohužel účinná obrana není. Můžete leda tak vyměnit auto za vlak.

Tučné pokuty za sníh na autě

Za neočištěné auto hrozí v ČR pokuta 2000 korun. V Rakousku ale za tento přestupek můžete zaplatit až 5000 eur. A pozor, v zahraničí vám mohou policisté uložit pokutu nejen za sníh na autě, ba dokonce i za neometená či nedostatečně ometená zrcátka či třeba světla. Zejména při cestách do zahraničí tak doporučujeme auto od sněhu, ledu, soli či třeba bláta očistit opravdu důkladně. Těžko cokoliv namítat. Asi nemusíme popisovat, jak „těžkým“ se stane 5kg ledový projektil, který do vašeho auta jedoucího 100 km/h (nebo i rychleji) narazí z protijedoucího auta pohybujícího se stejnou rychlostí.