Od 28. dubna v Německu platí nové postihy za přestupky

Němci zpřísňují postihy za přestupky. Pozor hlavně na cyklisty

Od 28. dubna v Německu platí nové postihy za přestupky

Karanténní opatření se postupně rozvolňují. Možná nakonec přece jen nebudeme muset dovolenou trávit v tuzemsku. Tedy ne že by Šumava nebyla krásná. Ale co si budeme povídat, Alpy jsou Alpy. A i ten Mácháč má do Makarské daleko. Nikdo samozřejmě přesně neví, kdy se situace vrátí do normálu. Ale jakmile se tak stane a vy se vydáte do Německa, pamatujte, že naši západní sousedé od 28. dubna zpřísnili postihy na přestupky. A není nově nikterak těžké o řidičák dokonce přijít.

Pozor na cyklisty

Pokud byste sedli na kolo třeba v Rusku, garantujeme vám, že si budete na silnici připadat jako lovná zvěř. Naopak v západní Evropě je mnohem snazší si jízdu užít, a to nejen díky podstatně rozsáhlejší síti cyklostezek a pruhů pro cyklisty, ale především díky větší ohleduplnosti ze strany řidičů aut. V Česku se nacházíme někde uprostřed. O cyklistech určité povědomí máme. Poměrně běžně ale vídáme jejich těsné předjíždění a další nešvary. A právě na předjíždění cyklistů v Německu nově pozor. Cyklistu je nutné míjet s minimálně 1,5m odstupem v obci. Mimo obec pak musíte mezi cyklistou a autem ponechat 2 metry. Na vybraných křižovatkách pak dostanou cyklisté možnost vždy odbočit vpravo díky stálé zelené šipce. I na to pamatujme.

Zpřísňují se podmínky pro parkování

Parkování na cyklostezce či na chodníku. Doposud přestupek s dolní hranicí 15 eur, který ale nově citelně podražil na 100 eur. Pozor také na parkování u křižovatek. V Česku je minimální vzdálenost stanovena na 5 metrů. V Německu nově 8 metrů. Ještě nedávno bylo u západních sousedů možné na tři minuty zastavit na pásu pro cyklisty. Nově je to však striktně zakázáno.
Novinkou je také to, že se za špatné parkování budou přičítat trestné body.

Záchranářská ulička

Velký pozor na tzv. záchranářskou uličku na dálnicích. Při jejím nevytvoření se vystavujete riziku pokuty až 320 eur a zákazu řízení na měsíc. Za zneužití záchranářské uličky sankce začínají na 240 eurech.

Překročení rychlosti

Za překročení rychlosti o méně než 10 km/h vám hrozí postih ve výši 30 eur. Pojedete-li o 11-15 km/h nad limit, může vás to vyjít na 50 eur. Překročení o 16-20 km/h je nově za 70 eur. 21 a více km/h nad limit vám pak z peněženky vytáhne 80 eur a můžete na měsíc přijít o řidičák. V případě překročení limitu o více než 50 km/h pak hrozí pokuta až 280 eur a zákaz řízení na dva měsíce.

Tresty za „autopózování“

Pozor na jízdu s upraveným či kouřícím výfukem, způsobování nadměrného hluku či zbytečné popojíždění. Tyto prohřešky je nově možné řešit blokovou pokutou na místě.

Nová úprava racionálním pohledem

Ať už jste v médiích či na sociálních sítích četli cokoliv, skutečnost je taková, že pro běžného a slušného motoristu se nic zásadního nemění. Ano, na cyklisty je třeba dávat pozor. To ale ohleduplní řidiči dělají stejně už dávno. A pokud jde o sankce za překročení rychlosti, v ČR jsou pravidla mnohem přísnější. Jasně, 280 eur (cca 7500 Kč) a dvouměsíční zákaz řízení za překročení rychlosti o více než 50 km/h vypadají na první pohled zlověstně. Ale to jen, než si člověk uvědomí, že za totéž v Česku hrozí pokuta až 10 000 Kč a zákaz řízení na rok. A to navíc při třetinových platech ve srovnání s našimi západními sousedy.

Podtrženo a sečteno: výletu do Německa či přes Německo se nebojte. V ČR vám toho hrozí více. Tak šťastnou cestu!