Mezinárodní řidičák - vyplatí se?

Mezinárodní řidičský průkaz – přežitek či nezbytnost?

SPZ_mezinarodni_ridicaky

Velkou předností českého řidičského průkazu je to, že si díky němu mohou Češi sednout za volant v podstatě kdekoliv na světě. A třebaže jsou v některých zemích motoristické zvyklosti na míle vzdálené od těch českých, žádné přezkoušení se nepožaduje. Co naopak požadováno někdy bývá, je dokument zvaný mezinárodní řidičský průkaz.

V EU se bez něj obejdete

Pokud neplánujete výlet do vzdálené exotiky a naopak zůstáváte na území Evropy, mezinárodní řidičák zpravidla nepotřebujete. Postačí klasický český. Kromě zemí EU toto platí také o Švýcarsku, Norsku, Švédsku, Lichtenštejnsku či třeba Islandu. Při cestování do ostatních evropských zemí vyřízení mezinárodního řidičáku doporučujeme. Např. v Albánii, Bosně a Hercegovině, ale i malých státech (Andorra, San Marino) je de iure vyžadován. De facto nicméně existuje velká pravděpodobnost, že jej po vás nikdo chtít nebude.

Vyřizujeme mezinárodní řidičák

Plánujete cestu do exotiky? Pak doporučujeme navštívit registr řidičů a zažádat o mezinárodní řidičský průkaz. Budete potřebovat:

  • platný český řidičský průkaz
  • vyplněnou Žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu
  • platný doklad totožnosti
  • jednu průkazkovou fotografii
  • 50 Kč coby správní poplatek

Mezinárodní řidičáky jsou vydávány na počkání a automaticky. Nevyžaduje se žádné přezkoušení.

Pro strýčka příhodu

V řadě zemí, kde je mezinárodní řidičák oficiálně vyžadován, jej po vás dost možná nikdo nebude chtít. I přesto ale doporučujeme jeho vyřízení. V méně rozvinutých zemích není zcela neobvyklé, že policisté při silniční kontrole hledají všemožné záminky, aby z vás vymámili nějaký ten úplatek. Jinde se pak při vyšetřování nehody řidičák standardně odevzdává. Takto jednoduše odevzdáte ten mezinárodní a s českým můžete řídit nadále.

MŘP vyřizujte v ČR. V zahraničí vám jej nevystaví

Vzhledem k symbolickému správnímu poplatku a bezproblémovému vydávání doporučujeme o mezinárodní řidičák požádat i tehdy, kdy si nejste jistí, zda budete v cizině řídit. Zastupitelské úřady v zahraničí totiž tento dokument nevydávají.

Dva druhy mezinárodních řidičáků

Aby to nebylo příliš jednoduché, existují dva typy mezinárodních řidičských průkazů – podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 a podle Ženevské úmluvy z roku z roku 1949. Doporučujeme před vyřízením MŘP zjistit, jaký typ cílová země požaduje (někde akceptují oba). Nutno také říct, že MŘP podle Ženevy má platnost 1 rok, zatímco podle Vídně 3 roky.