180304_spz na prani fb

Majitelé elektromobilů se mohou od 1. dubna 2019 těšit na nové speciální značky a výhody

Majitelé elektromobilů, aut na vodíkový pohon a také některých hybridních vozů mohou již od 1. dubna žádat o vydání nové speciální SPZ, která začíná na písmena EL. Taková registrační značka bude spojena s výhodami – levnějším či bezplatným parkováním, možností využívat vyhrazené pruhy apod. Nutno ale nezaměňovat výhody spojené s ekologickými auty jako takovými a novým formátem registrační značky. Co přesně se tedy mění?

Kdo může žádat o novou SPZ začínající kódem EL?

O SPZ identifikující ekologické vozidlo mohou žádat majitelé aut, která ke svému pohonu používají výlučně elektrickou energii či vodík. Pokud jezdíte hybridním autem (tzn. využíváte kombinaci elektřiny a konvenčního spalovacího motoru), máte na novou registrační značku nárok pouze tehdy, nepřekračuje-li tabulková hodnota emisí CO2 vašeho vozu v kombinovaném provozu 50 g/km. Jde o poměrně přísné kritérium, kterému patrně vyhoví jen tzv. plug-in hybridy neboli hybridy do zásuvky.

Zdarma do 15 dnů

Nové registrační značky informující ostatní účastníky silničního provozu, sousedy i kolegy o tom, že to s životním prostředím myslíte dobře, budou úřady přidělovat zdarma. Lhůta pro jejich vydání byla stanovena na 15 dní. Nutno dodat, že si nové RZ vyžádat můžete, ale nemusíte.
Pro nové SPZ si můžete přijít na kterýkoliv úřad s rozšířenou působností, není nutně třeba dlouze cestovat do místa svého trvalého bydliště. Dostavit se můžete osobně, případně – jste-li vytížení – můžete úkon prostřednictvím plné moci delegovat na nás.

Co mi nové značky přinesou?

Ministerstvo dopravy chce elektromobility propagovat, mimo jiné, i tím, že jejich majitelům nabídne výhody běžným smrtelníkům (tj. motoristům s konvenčním spalovacím motorem pod kapotou) zapovězené. V budoucnu se počítá např. s tím, že by mohli elektromobilisté využívat speciálně vyhrazené pruhy (podobně jako vozy MHD či taxislužby). A ekologická auta vítají í místní samosprávy. Např. v Praze dnes s elektromobilem parkujete celý rok jen za 100 Kč. Hlavní město přitom počítá s tím, že by autům s novou registrační značkou odpustilo i tento symbolický poplatek s tím, že by se navíc jejich majitelé ani nemuseli nikde registrovat. V případě, že by kontrolní vozidlo načetlo poznávací značku začínající na EL, nic dalšího by nezkoumalo.

Další výhody elektromobilů

Vlastnictví elektromobilu má i celou řadu dalších benefitů. Neplatíte silniční daň. V souvislosti s elektronizací dálničních známek, která je plánovaná na rok 2021, se pak mluví o nulových dálničních poplatcích pro ekologická auta. A nepůjde jen o ČR. V Německu, kde dojde ke kontroverznímu zpoplatnění dálnic od října 2020, je již schválen nulový poplatek pro auta šetrná k životnímu prostředí (a také odstupňování výše poplatku v závislosti na emisní normě). V neposlední řadě je také třeba vyzdvihnout skutečnost, že elektrická energie nepodléhá spotřební dani. Ta činí u benzínu asi 40 % z ceny, u nafty pak asi třetinu.

S vyřízením speciální SPZ EL vám pomůžeme

Vyřízení nové spceiální SPZ začínající EL pro vás rádi zajistíme. Kontaktujte nás.