Kvůli parkovacím zónám přibylo převodů vozidel

Modré parkovací zóny v Praze představují místa určená pro tzv. rezidentní parkování. To znamená, že zde bez omezení zaparkuje pouze ten, kdo má na území dané městské části trvalý pobyt, případně kdo zde vlastní nemovitost. A právě to je důvod, proč se tisíce motoristů žijících v Praze uchylují ke změně trvalého bydliště. Díky němu jim totiž vzniká nárok na parkovací kartu v ceně 1200 korun (u občanů nad 65 let 360 korun). V modrých zónách může coby abonent parkovat kdokoliv. Cena karty se ale vyšplhá na citelných 12000 korun.

Tři základní režimy parkování

V Praze v současnosti platí tři režimy parkování. Nejpřísnější režim je v modrých zónách určených pro rezidenty, resp. podnikatelské subjekty se sídlem nebo provozovnou v zóně placeného stání. Fialové zóny pak označují smíšený režim, v rámci něhož se vedle sebe potkávají auta rezidentů a návštěvníků. Oranžová zóna pak označuje místa, kde může po zaplacení poplatku parkovat kdokoliv, nejdéle však po dobu 3 hodin. Parkovné je možné uhradit buď klasicky pomocí automatu anebo přes aplikaci VPH. Mapu hlavního města s vyznačenými zónami lze stáhnout na webových stránkách www.praha.cz v sekci „doprava“, případně na webu www.parkujvklidu.cz připraveném Technickou správou komunikací hl. m. Prahy. Jednotlivé zóny jsou pak označeny vodorovným i svislým dopravním značením.

Chceš parkovat na modré? Staň se občanem

Zisk parkovací karty do modrých zón je u fyzických osob podmíněn trvalým bydlištěm. Tisíce lidí, kteří nejsou původem z Prahy, si tak každoročně zažádají o trvalý pobyt, díky čemuž za kartu zaplatí více méně symbolických 1200 korun. Enormní zájem pozorovali úředníci např. o parkovací zóny Praha 6. A škatulata s trvalým pobytem se dělají i z dalšího důvodu. Rezident může mít parkovacích karet více. Za další už ale platí 12000 korun. Proto dochází k převodům vozidel také mezi manžely či jinými rodinnými příslušníky.

Neztrácejte čas běháním po úřadech. Rádi vám s převodem auta pomůžeme

Běhání po úřadech, ať už souvisí s převodem auta či s čímkoliv jiným, baví jen nepatrnou hrstku z nás. Dobrou zprávou však je, že nemusíte. Stačí, když nám napíšete nebo zavoláte a my vám rádi s nezbytnou byrokracií pomůžeme. Poradíme nejvhodnější postup, vyžádáme si nezbytné dokumenty a vše potřebné zařídíme. Rádi vám v SPZ Servis s převodem auta pomůžeme.