Jak zamezit úkrytu kuny v motoru

Kuna v motoru je nadělení, kterému lze předejít

Jak zamezit úkrytu kuny v motoru

Léto předává žezlo podzimu. A i v nejteplejších částech české kotliny se každodenní realitou stávají chladné, vlhké noci a rána. Člověk si jednoduše zapne topení, případně obleče bundu a má po starostech. Zvířata jsou ale ve složitější situaci. Třeba takové kuny si za chladných dnů rády hledají teplé útočiště v rozehřátém motorovém prostoru aut, kde se bohužel často i stravují. Výsledkem jsou překousané hadičky a leckdy nepojízdná auta, za jejichž opravu majitelé zaplatí tisíce korun. Dobrou zprávou ale je, že se proti kunám dá účinně bránit.

Nejlepší obranou je nepřístupná garáž

Jistě, radit obyvatelům pražských či brněnských sídlišť, ať parkují v garáži, nedává moc smyslu. Nicméně i pokud garáž vlastníte, nejste před kunami stoprocentně chráněni. Rozhodně doporučujeme zkontrolovat, zda se do vaší garáže nedá dostat např. oknem či jiným otvorem. Kuny jsou totiž velmi šikovné. A většině z nich stačí otvor o průměru sotva 6 cm, aby se do „střežené“ garáže dostaly.

Kuny se bojí psů a na vás je, abyste tohoto strachu využili

Dobrým způsobem, jak se vyvarovat návštěvy kuny, je pod motor umístit chomáč psích chlupů. Kuny, které se psů bojí, na psí pach zpravidla zareagují tak, že se odporoučejí jinam (např. k sousedovu autu). V této souvislosti je ale potřeba zmínit, že chlupy všeobecně nejsou nehořlavé, a proto doporučujeme jejich „instalaci“ mimo motorový prostor jako takový. Můžete je třeba lepicí páskou připevnit k nárazníku anebo klidně i k přednímu kolu. Pokud nedisponujete domácím mazlíčkem a sousedi by si kvůli pár chlupům nechali vrtat koleno, měly by posloužit i lidské vlasy. I lidí se totiž kuny většinou obávají.

Existují speciální spreje

Účinné jsou také speciální spreje proti kunám (např. KUNOFF). Nejlevnější vyjdou na několik desetikorun a motorový prostor stejně tak jako garáž či třeba půdní prostory proti chlupatým záškodníkům ochrání po dobu několika týdnů, po jejichž uplynutí je vhodné aplikaci zopakovat. Někteří motoristé mají dobré zkušenosti také s octem, čpavkem či dokonce s vonnými oleji.

Akustická plašička

Další možností, jak zabránit poškození motoru kunou, je použít odpuzovač vydávající zvuk, a to buď lidským uchem slyšitelný či neslyšitelný (ultrazvuk). Napájení přístroje je řešeno přes autobaterii s tím, že je automaticky sepnut po vypnutí motoru.

Navštívila vás kuna? Umyjte motorový prostor

Pokud už jste zaznamenali dostaveníčko s kunou, doporučujeme motorový prostor umýt. Kuna totiž po sobě zanechá pachovou stopu, která pak láká další chlupaté návštěvníky stejné zvířecí čeledi.

Spousta dalších rad

Proti kunám je často doporučován také tygří trus (který se ale špatně shání), umístění pletiva pod motor (kuny po něm prý nerady chodí) či třeba podpalovač PEPO. My ale stejně doporučujeme speciální sprej.

Kuna je chráněná. Vzduchovku a jed raději schovejte

Vzhledem k tomu, že je u nás kuna po většinu roku (1.3. – 31.10.) chráněným tvorem, nedoporučujeme radikální konfrontaci např. s pomocí vzduchovky. Navíc použití střelné zbraně jde ruku v ruce s rizikem způsobení zranění či poškození, nehledě na skutečnost, že kuny většinou „útočí“ v noci a vy byste se tak do práce příliš nevyspali. Existují i speciální jedy na kuny. Ale jak jsme uvedli výše, kuna je dle zákona chráněným tvorem.