od roku 2021 elektronické dálniční známky

Konec zalepeného čelního skla se blíží. Papírové dálniční známky v roce 2020 naposledy

od roku 2021 elektronické dálniční známky

Končí kalendářní rok a s ním i platnost dálniční známky. Tedy přesněji řečeno čas ke koupi nové máte až do konce ledna (platnost známky na rok 2019 končí až 31.1. 2020). I přesto ale doporučujeme neotálet. Řidičů, kteří se 1. února s prošlou známkou na skle ocitnou někde mezi Brnem a Prahou, bývají každý rok tisíce. A rozhodně se nedá říct, že by benevolence ze strany policie a celní správy při řešení tohoto přestupku, za který hrozí pokuta 5000 Kč, byla standardem. Dobrou zprávou je, že v roce 2020 to bude naposledy, co musíme kupon vylepovat na čelní sklo. Od roku 2021 už bude systém plně elektronický.

Elektronizace, automatizace a více kamer

Na rozdíl třeba od Rakouska nebude na výběr mezi elektronickou a papírovou známkou. K dispozici budou pouze ty elektronické. Známky budou vázány na konkrétní SPZ s tím, že kontrolovat uhrazení poplatku budou kromě policejních hlídek také kamery mýtných bran. Výhledově by se měl systém zautomatizovat úplně.

Stát by měl podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka na tisku a distribuci papírových kuponů ušetřit až 100 milionů korun ročně.

Koupě přes web, anebo na prodejních místech

Elektronickou dálniční známku půjde koupit přes nový web, který Ministerstvo dopravy plánuje během příštího roku spustit, anebo na speciálních prodejních místech (patrně tam, kde v současnosti koupíte klasické papírové kupony).

Změny v platnosti

V současnosti platí roční dálniční známky 14 měsíců – od prosince předešlého roku do ledna následujícího roku. Elektronické kupony by měly být podle všeho platné pouze 12 měsíců. Zato ale bude možné si u nich zvolit začátek platnosti. Ceny by měly přinejmenším v roce 2020 zůstat stejné, tzn. roční známka vyjde na 1500 Kč, měsíční pořídíte za 440 Kč a desetidenní vás bude stát 310 Kč.

Od placení poplatku budou i nadále osvobozena auta přepravující držitele průkazů ZTP či ZTP-P (pokud je provozovatelem vozidla postižená osoba nebo osoba jí blízká), elektromobily, auta na vodíkový a hybridní pohon (max. 50 g CO2 na 1 km) či třeba veteránská vozidla. Za použití dálnice pak neplatíte např. i tehdy, kdy po ní při uzavírce vede značená objízdná trasa. Kompletní seznam výjimek je k dispozici, mimo jiné, na webu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Nalepování a odlepování naposled

Odlepování dálniční známky ze skla není žádný med. Při této činnosti, jejíž oblíbenost se většinou pohybuje někde mezi drhnutím vany a vynášením smetí, motorista běžně nejde pro sprosté slovo daleko. Pokud se známkou zápasíte i vy, můžeme doporučit speciální škrabku na dálniční známky. Pořídíte ji za pár desetikorun v obchodech s autopříslušenstvím či třeba v hobby marketech.

Před nalepením nové známky na sklo pak doporučujeme kupon párkrát jemně oplácat lepivou stranou o textil (nejlépe asi džíny). Známka pak bude lepit o něco méně. K tomu, aby se udržela na skle, to ale pořád bude stačit.