Končí vám v době koronaviru technická kontrola?

Končí vám technická? Díky koronaviru zatím ke kontrole nemusíte

Končí vám v době koronaviru technická kontrola?

Současná koronavirová epidemie obrací naše životy vzhůru nohama. Ale i tady platí, že všechno zlé je alespoň k něčemu dobré. Tak na příklad řidiči, kterým v nejbližších dnech končí platnost technické prohlídky, na STK spěchat nemusejí. Lhůta pro provedení kontroly se prodlužuje o sedm měsíců.

Platí pro technické prohlídky, které měly být provedeny mezi 1.2. a 31.8

Automatické prodloužení lhůty pro provedení technické kontroly o 7 měsíců se netýká všech vozů. S technickou si prozatím nemusí lámat hlavu pouze řidiči aut, jimž technická kontrola končí mezi 1. únorem a 31. srpnem. Podívejme se na následující modelové příklady:

  1. Máte auto, kterému technická propadla už 30.1. – pokud jste si platnost technické kontroly neobnovili, na silnici nemůžete. Chcete-li své auto i nadále provozovat na veřejných komunikacích, musíte absolvovat kontrolu. A pozor: vozidlo je na STK třeba přepravit na valníku. Jinak riskujete postih!
  2. Máte auto, kterému technická propadla 15.3. – jelikož vašemu autu platnost technické prohlídky skončila v období mezi 1.2. a 31.8., můžete až do 15.10. do běžného provozu. Nikde nemusíte nic zaznamenávat, přepisovat ani upravovat. Prostě jen jezdíte.
  3. Máte auto, kterému technická propadne 2.9. – bohužel jste se nevešli do liberačního období. Nejpozději 2.9. tak musíte své auto přistavit k technické kontrole. V opačném případě nebude od 3.9. možné jej provozovat na veřejných komunikacích.

Pro úplnost dodejme, že pokud jste technickou kontrolu nedávno úspěšně absolvovali (ačkoliv jste ještě nemuseli), délka její platnosti se nemění. Zůstávají obvyklé 2 roky, nikoliv 2 roky a 7 měsíců.

Do zahraničí bez problémů

Lhůty pro absolvování povinné technické kontroly byly prodlouženy na základě celoevropského nařízení č. 2020/698. Autem, kterému by jinak v období 1.2. – 31.8. technická propadla, tak můžete v klidu na dovolenou či třeba na služební cestu. Problémy mít nebudete.

Zbytečně neodkládat

Zákonné technické kontroly stojí čas, peníze a někdy i nervy. Jsme si jistí, že prodloužení lhůty pro jejich absolvování drtivá většina řidičů přivítá. I tak ale doporučujeme, abyste svoji návštěvu na STK příliš neodkládali. Stanice normálně fungují. Jenže znáte to: ať je termín jakýkoliv, spousta z nás věci vždy dělá na poslední chvíli a pak tráví hodiny ve frontách.

Pozor na technicky nezpůsobilá vozidla

Prodloužení lhůty pro absolvování technické kontroly je fajn věc. Ale pozor: není to bianco šek k provozování auta, jehož technický stav ohrožuje účastníky provozu na pozemních komunikacích. Pokud si nejste jistí kondicí svého auta, nechte jej prohlédnout v servise. Postihy za jízdu s technicky nezpůsobilým autem se nemění – hrozí vám zákaz řízení na 6 až 12 měsíců, pokuta 5-10 tisíc korun ve správním řízení a 5 trestných bodů k tomu. Takže pokud z vašeho plechového miláčka tečou provozní kapaliny nebo např. kvůli korozi hrozí, že doslova upadnou kola, je třeba problémy ihned řešit v servise.

Hodně šťastných kilometrů bez technických závad vám přeje tým SPZ servis.