Lékařské prohlídky řidičů

Kdy se nás týkají lékařské prohlídky řidičů?

Lékařské prohlídky řidičů

Kolem povinných lékařských prohlídek řidičů panuje řada nejasností. Dost možná i proto, že v této oblasti došlo ne tak dávno k legislativním změnám. Následující řádky se pokusí co možná nejlépe a nejpodrobněji vysvětlit, jak se situace má. Mít povědomí je rozhodně třeba. V případě, že se totiž na silnici vydáte bez platného potvrzení o zdravotní způsobilosti (byť pouze v důsledku nedbalosti), hodně riskujete.

Profesionální řidiči musejí chodit pravidelně i v mládí

Jste-li řidičem z povolání, tj. za volant usedáte, protože takový je předmět vaší pracovní smlouvy, máte povinnost dostavit se ke svému obvodnímu lékaři před zahájením činnosti a pak každé další dva roky. Jakmile překročíte padesátku, musíte k lékaři každý rok. Totéž platí také pro osoby, které se přepravou živí, byť na živnostenský list, a dále také pro učitele autoškoly.

Hasiči, záchranáři a policisté mají zdravotní prohlídky taktéž povinné a pravidelné

Stejné podmínky platí také tehdy, řídíte-li vůz vybavený zvláštním výstražným světlem modré barvy (policie, hasiči, záchranka, dopravní dispečink apod.), případně zvláštním zvukovým výstražným znamením.

Nákladní vozy a autobusy

Máte-li oprávnění pro řízení velkých vozů, tj. náklaďáků a autobusů (skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D a D+E), musíte pravidelně docházet k lékaři pro potvrzení, že jste fit (i když třeba nejste řidič z povolání). Povinnost se vás nicméně týká za situace, že neřídíte vozidlo zařazené do těchto skupin. Čili pokud máte oprávnění na kamion, ale jezdíte pouze osobním autem, zdravotní prohlídku řidičů nepotřebujete.

Neprofesionální řidiči až od 65 let

Do července 2013 museli chodit všichni řidiči na pravidelné zdravotní prohlídky po dosažení věku 60 let. V současnosti je ale hranice až 65 let s tím, že na prohlídku můžete již 6 měsíců před svými 65. narozeninami. Další dostaveníčko s praktickým lékařem musíte absolvovat nejpozději v den dovršení 68 let (tj. po třech letech). Dále pak na prohlídky chodíte v dvouletých intervalech.
Nutno nicméně dodat, že v odůvodněných případech může lékař zákonem stanovenou lhůtu zkrátit.

Bez prohlídky za volant neusedejte. Riskujete více, než si myslíte

Pokud zanedbáte povinnost lékařské prohlídky, a přesto za volant usednete, hrozí vám během silniční kontroly pokuta až 10 000 korun, pět trestných bodů a zákaz řízení na 6 měsíců až rok. V případě, že dopravním policistům nepředložíte platné potvrzení (tj. nebudete jej mít u sebe, nicméně u lékaře jste byli), zaplatíte až 2000 korun.

Navíc pokud bez platné zdravotní prohlídky způsobíte nehodu, je dost možné, že pojišťovna odmítne plnění stejně, jako by tomu bylo třeba při požití alkoholu. A to už se můžeme bavit klidně o částkách v milionech korun.