Co je to evidenční kontrola? Jak dlouho platí evidenční kontrola?

K čemu slouží evidenční kontrola?

Co je to evidenční kontrola? Jak dlouho platí evidenční kontrola?

Motorismem nepolíbený člověk možná nebude znát časový interval, v jakém je potřeba na STK jezdit, nebo si třeba bude myslet, že technickou kontrolu lze absolvovat v autorizovaném servise. I jemu ale bude na první dobrou jasné, že technická kontrola rovná se prověření technického stavu auta. No dobře. Ale co je to evidenční kontrola? Co se během ní eviduje? Snad počet najetých kilometrů? Anebo se jen kontroluje, zda je auto v nějaké evidenci? Pak se ale nabízí otázka: v evidenci čeho? V evidenci vozidel? A není to vlastně totéž jako registr vozidel? Fuj, to je terminologie, co? Ale nebojte. Evidenční kontrola není žádná věda. Vysvětlíme.

Co to je evidenční kontrola a co se během ní kontroluje?

Úkolem evidenční kontroly je zjistit, zda skutečný stav vozidla souhlasí s údaji uvedenými v originále velkého technického průkazu a v osvědčení o registraci (tj. malém technickém průkazu). Během evidenční kontroly se technik zaměřuje na následující: identifikační číslo vozu (VIN kód), barvu karoserie, typ motoru, rozměry pneumatik a ráfků, počet míst k sezení, výrobní štítek a případně zápis tažného zařízení. Zjednodušeně řečeno evidenční kontrola zjišťuje, jestli auto, které má mít podle techničáku černou barvu, není bílé, jestli nedisponuje tažným zařízením, které v TP není uvedeno, případně jestli se pod kapotou místo dvoulitrového motoru nenachází jedna šestka.
Evidenční kontrolu vyřídíte na kterékoliv stanici technické kontroly. Méně vytížené STK by vás měly vzít bez objednání. Ve větších městech (Praha, Brno, Ostrava) přece jen doporučujeme zavolat předem, zvlášť v exponovanějších časech.

Ale to všechno přece kontroluje i STK…

Evidenční kontrola vozidel je úkon, který musí proběhnout při každé změně vlastníka auta. Tzn. při převodu (i v rámci dědictví), vývozu automobilu, registraci dovezeného auta apod. Její účel je jednoduchý: chránit nového majitele a poskytnout mu záruku, že to, co podle technického průkazu kupuje, odpovídá realitě. Ano, soulad kontrolují i stanice technické kontroly. Jenže technická kontrola platí dva roky (u nových aut dvojnásobek). A za tu dobu se s autem může stát ledasco.

Jak dlouho platí evidenční kontrola?

Platnost evidenční kontroly je 30 dní. To se může jevit jako málo. Nicméně coby nový majitel máte stejně povinnost přepis auta v registru vozidel zrealizovat do 10 pracovních dnů od uzavření kupní smlouvy. Takže žádný strach. Vše se stihne.

Kdy evidenční kontrolu nepotřebuji?

Pokud auto převádíte ve 30denní lhůtě od absolvování technické prohlídky, lze protokol o evidenční kontrole nahradit tím z technické kontroly. Jak bylo řečeno, během každé technické kontroly technik STK v podstatě provede i evidenční kontrolu (v případě nesouladu auto neprojde, i kdyby bylo ve špičkovém stavu).

A cena?

Cenu evidenční kontroly si určuje každá stanice zvlášť. Počítejte, že vás většinou vyjde na 300 až 500 Kč.