elektonické dálniční známky

Jsme o krok blíže k elektronické dálniční známce. Sněmovna podpořila její zavedení

elektonické dálniční známky

Poslanecká sněmovna dala nedávno v prvním kole zelenou vládnímu návrhu novely zákona o pozemních komunikacích, který počítá se zavedením elektronických dálničních známek. Ty by měly klasické papírové viněty nahradit v roce 2021. Elektronická by měla být i kontrola, a to pomocí dálničních kamer, příp. mýtných bran.

Konec ulepeného čelního skla?

Návrh, který aktuálně míří na stůl sněmovního hospodářského výboru, počítá s elektronickým nákupem na internetu či v rámci speciální aplikace. Elektronické známky budou i nadále nepřenosné, tj. svázané s konkrétní SPZ. Návrh počítá s implementací elektronických kupónů již v roce 2021. Na konkrétní datum si ale budeme muset počkat, dokud novinka neprojde celým legislativním procesem.

Vyšší příjmy a nižší režie umožní ponechat stejnou cenu dálniční známky

Podle ČTK si Ministerstvo dopravy od zavedení elektronických dálničních kupónů slibuje navýšení příjmů o 220 milionů korun ročně. Na základě jakých dat byla tato kalkulace provedena, nevíme. Jisté je ale jedno. V podstatě nebudou existovat černí pasažéři, kteří by dálnice využívali bez zaplacení poplatku, resp. každá kamerou neidentifikovaná SPZ bude automaticky a okamžitě ohlášena (jaký bude hrozit postih, je samozřejmě otázkou). Ministerstvo dopravy dále počítá se snížením provozních režií (design a tisk známky, zajištění distribuce atd.) až o 120 milionů korun za rok, což by mělo umožnit ponechat stávající roční cenu 1500 Kč i v dalších letech.

Nižší sazby pro ekologická vozidla

Vedle elektronizace dálničních známek se počítá také s úlevami pro ekologická auta. Na absolutní úlevu (tj. nulový poplatek za využití dálnice) se budou dost možná těšit majitelé elektromobilů, aut na vodíkový pohon a také hybridů, které nevyprodukují více než 50 g oxidu uhličitého na kilometr. Návrh dále počítá s úsporou ve výši 50 % pro majitele vozů na biometan (bioplyn) a zemní plyn (CNG). Poměrně překvapivě se mezi zvýhodněnými druhy pohonu neobjevuje LPG.

Krajské/regionální dálniční známky?

Se zavedením regionálních (např. krajských) dálničních známek návrh nepočítá. Po technické stránce k němu nicméně elektronizace otevírá cestu. Krajské dálniční známky mají rozhodně potenciál odlehčit tranzitním obcím, skrze které se řidiči placení dálniční známky vyhýbají. Dá se předpokládat, že pokud by byly regionální viněty za pár stovek korun zavedeny, tisíce motoristů by na tuto výhodnou nabídku přistoupili (zatímco dnes jim „těch pár“ kilometrů dvakrát týdně za 1500 Kč nestojí).

V ČR se plánuje, jinde už systém dlouho funguje

Člověk by snad měl chuť našim zákonodárcům i zatleskat. To ovšem jen do doby než zjistí, že něco podobného už dávno funguje za hranicemi, a to dokonce i těmi východními. Např. Slováci už elektronické poplatky za dálnice vybírají od roku 2016. Systém funguje také v Maďarsku, kde se dá pořídit i výše zmiňovaná regionální známka. A elektronicky za dálnice platí už nějaký čas třeba i Rumuni. Ale nebuďme zbytečně pesimističtí. Nakonec snaha se cení, že ano?