Foto: Létající auto, Zdroj: https://www.pal-v.com/en/

Je libo létající auto? Již nyní můžete posílat na aeromobily objednávky

Foto: Létající auto - zdroj https://www.pal-v.com/en/

Foto: Létající auto – zdroj https://www.pal-v.com/en/

Létající auta neboli aeromobily známe především ze sci-fi filmů. V Japonsku už nicméně řeší legislativní otázky související s jejich provozem. A pozadu nejsme ani v Evropě. Nizozemská firma PAL-V již nyní přijímá objednávky na létající auta. Jedno pořídíte v základu za 299 tisíc eur, tedy asi 2,75 milionu korun.

20. léta 21. století mohou v Japonsku patřit aeromobilům

Jak něco začne existovat, musí to být ošetřeno příslušnými paragrafy. Takový přístup očividně razí japonští zákonodárci, když ustanovili zvláštní radu skládající se z ministerských úředníků a vývojářů, jejímž úkolem bude vytvořit dopravní předpisy pro létající vozy. V zemi vycházejícího slunce totiž dle The Daily Telegraph očekávají, že by první levitující auta měla začat brázdit místní oblohu již v roce 2023. Předpisy mají být hotové do roku 2020, kdy se Tokio stane dějstvím letních olympijských her.

Aeromobily nejprve pro dopravu na odlehlé ostrovy a coby pomocníci při přírodních katastrofách

Nedá se očekávat, že by Japonci do 10 let houfně přesedlali z klasických aut do těch létajících. Určitý omezený počet prototypů by se ale k nebi dostat měl už do 5 let, třebaže jejich účelem bude spíše doprava osob na špatně dostupné ostrovy, případně budou využity při řešení přírodních katastrof. Výhledově se pak od létajících vozů očekává, že by měly ulevit beznadějně přecpaným silnicím v japonských velkoměstech.

Nevyhnutelné řešení?

Do roku 2100 by podle některých odhadů mělo ve městech žít až 75 % světové populace. Exodus lidí z měst zpět na vesnice se – minimálně v globálním měřítku – neočekává. Problémy související s nedostatkem prostoru a nestíhající infrastrukturou tak budou s velkou pravděpodobností eskalovat. S rostoucí vytížeností komunikací navíc porostou i náklady, které musí daňoví poplatníci vynaložit na jejich udržování v adekvátním stavu. Pokud by se nám tedy podařilo vytvořit funkční model města, ve kterém je značná část dopravní obsluhy zajištěna aeromobily, značně tím přispějeme k udržitelnosti nejen měst budoucnosti, ale vlastně celé společnosti.

Vítězem příštích letních olympijských her by mohlo být…létající auto

Olympijské hry jsou sice primárně sportovním svatostánkem. V podstatě odjakživa ale byly tak trochu využívány i za účelem posílení PR daného města či země. Těžko tak můžeme Japoncům zazlívat, že usilovně pracují na tom, aby se jejich létající auto označené jako Cartivator zúčastnilo – samozřejmě se vší pompou – zahajovacího ceremoniálu. Projektu se mimochodem účastní asi 30 expertů z oblasti automobilového průmyslu a letectví a také Masafumi Miwa, specialista na drony z Tokushima University. Penězi i know-how přispěla také Toyota.

Pro létající auto do Nizozemí

Jednou z hvězd letošního Ženevského autosalonu byla také nizozemská společnost PAL-V. Ta do Švýcarska přivezla svůj model PAL-V Liberty, dvoumotorové vozidlo schopné pohybu po silnici i letu. A co víc, nejde o žádný šílený koncept. Firma na vůz, který funguje jako vírník, již přijímá objednávky. Auto přijde na 299 tisíc eur (7,75 milionu korun). První limitovaná edice čítající pouze 90 kusů ale bude dražší. Za kus zaplatíte 499 tisíc eur (12,75 milionu korun). Jistě, při této cenovce se masový rozvoj aeromobilů zatím očekávat nedá. Ale jak říká čínské přísloví – ať chceš urazit metr či tisíc mil, vždy musíš začít prvním krokem (resp. vzletem).