Jak vyzrát na ptačí trus a jiné nečistoty na autě?

Jak se zbavit nečistot a ptačího trusu na autě? Odstraňte je rychle, ale šetrně

Jak vyzrát na ptačí trus a jiné nečistoty na autě?

Některé motoristy nevykolejí karoserie tak špinavá, že přes nánosy nečistot sotva poznáme původní barvu laku. Pro jiné je pár mikroskopických flíčků katastrofou. Roli samozřejmě hraji i typ, cena a stáří auta stejně tak jako účel, pro který jej používáme. Všeobecně ale platí, že je velice vhodné nečistoty (hmyz, ptačí trus či třeba pyl) z laku průběžně odstraňovat. Jinak hrozí, že jej poškodí.

U ptačího trusu nečekejte

Pokud vaše auto pokálel pták, doporučujeme lak vyčistit co nejdříve, zejména za slunečného a horkého počasí. V opačném případě totiž dojde k „připečení“ exkrementu podobným způsobem, jakým se připékají nečistoty např. na elektrický sporák. Ptačí trus je navíc svým obsahem kyselin a dalších korozivních látek agresivní a může lak trvale poškodit.

Čerstvý trus se čistí poměrně snadno. Často postačí obyčejná voda a hadřík. Jakmile zaschne, bude dost možná potřeba speciální přípravek na čištění karoserie. V žádném případě ptačí lejno nečistěte za sucha. Klíčové je trus namočit a alespoň částečně rozpustit a poté setřít bez násilného drhnutí. Jinak hrozí poškrábání laku.

K létu patří také mrtvý hmyz

Během letních měsíců neujedete ani pár kilometrů a už máte na čelním skle pár kusů mrtvých mušek či jiného hmyzu. I tady doporučujeme čištění neodkládat. Mrtvý rozkládající se hmyz sice není tak agresivní jako ptačí trus. I on ale laku na kondici nepřidá. Navíc pokud jej z čelního skla či z karoserie odstraníte okamžitě, dost možná si vystačíte s obyčejným šamponem. Kdyby ten nestačil, použijte speciální přípravky na odstranění hmyzu. Ty nejlevnější seženete pod sto korun a k dostání bývají běžně na benzínkách i v drogeriích.

Skvělá je wapka, pozor na houbičky

Po kosmetickém ošetření karoserie či čelního skla je vhodné použít k ostříkání auta wapku. Naopak důrazně nedoporučujeme nečistoty „šudlit“ běžnou houbičkou z kuchyně. Vhodné jsou speciální utěrky z mikrovlákna určené přímo pro čištění aut. Kromě ptačího trusu a hmyzu pomocí nich můžete čistit také usazený pyl, pryskyřici, suchou trávou, skvrny od asfaltu a další nečistoty.

Jedete na myčku? Nejlepší je ruční bezdotykové mytí

Obrátit se samozřejmě můžete na některou automyčku, běžnou i samoobslužnou. U mírně znečistěného auta patrně postačí klasické kartáče. Pokud je ale váš lak silně poznamenaný letními činiteli, doporučujeme ruční mytí. Je efektivnější a také citlivější.

Voskování karoserie dává smysl

Nechat si navoskovat karoserii sice stojí pár korun navíc. Výsledkem je ale to, že se na vašem voze vytvoří ochranný film, který chrání lak před poškozením. Nečistoty k navoskované vrstvě navíc tak snadno nepřilnou. A ty které ano, pak lze zpravidla snadněji vyčistit. Aplikaci vosku tak rozhodně doporučujeme.