Co dělat, když potkáte na silnici zvěř?

Jak postupovat při srážce se zvěří?

Co dělat, když potkáte na silnici zvěř?

V jarních a podzimních měsících jsou střety motorových vozidel a zvěře nejčastější. Na pozoru bychom se ale měli mít po celý rok. Pokud však i přes veškerou péči dojde ke kolizi, je dobré vědět, jak postupovat. Nejste-li si jistí, poradíme.

Zvířata chodí často ve skupinách

Největší pravděpodobnost střetu se zvěří je v noci či brzo ráno. Vyloučit ji ale nelze ani v poledne. Pokud spatříte zvíře přebíhající přes vozovku, doporučujeme výrazně snížit rychlost, vypnout dálková světla a bedlivě sledovat dění u obou krajnic. Zvířata se často pohybují ve skupinách. Pokud tedy uvidíte jednu srnu, je dost možné, že se v blízkosti nachází další. Na problematických úsecích na přebíhající zvěř mohou upozorňovat dopravní značky, které doporučujeme nebrat na lehkou váhu.

Čelní náraz je nejlepší ze všech špatných řešení

Pokud víte, že je střet s vysokou či divočákem nevyhnutelný, držte volant pevně v rukou a srazte zvíře přímo a čelně. V přední části vozu jsou nejpevnější výztuhy a všeobecně platí, že je riziko vašeho zranění či dokonce úmrtí nižší, když do překážky narazíte celým předkem karoserie, nikoliv jen částí. Navíc při přehnaném pohybu volantem hrozí, že se zvířeti sice možná vyhnete, manévr ale vyústí v kolizi do stromu u krajnice.

Nehodu je třeba zadokumentovat

Dojde-li ke střetu se zvěří, je nezbytné nehodu zadokumentovat pomocí fotografií či videí. V opačném případě hrozí, že vám pojišťovna neuhradí škodu na vozidle. Pokud má kolize svědka (např. řidiče vozidla jedoucího za vámi či proti vám), doporučujeme vyměnit si kontakty. Svědecká výpověď takové osoby může usnadnit dokazování toho, že se nehoda stala (např. při odběhnutí zvířete), resp. že poškození vozu odpovídá okolnostem nehody. Vzhledem k tomu, že došlo ke škodě na majetku cizí osoby (konkrétně mysliveckého spolku), je nejlepším řešením kontaktovat policii na čísle 158 či 112, která následně vyrozumí příslušný spolek.

Sražené zvíře nenakládejte a neodvážejte

Ne každá havarijní pojistka vás chrání i v případě střetu se zvěří. Pokud k nehodě se zvířetem dojde a vy pojištění nejste, nedoporučujeme kompenzovat si zničený nárazník odvozem zvěřiny z místa. Podle zákona se totiž dopouštíte pytláctví stejně, jako kdybyste zvíře ulovili s puškou v ruce. Nehledě na riziko, že by zvíře mohlo být nemocné.

Realitou jsou i pojistné podvody

Absence vhodného pojištění v kombinaci se zdemolovanou přední částí karoserie zamrzí. Někteří motoristé pak mají nutkání zkoušet na pojišťovny pojistné podvody. Během nich argumentují, že k poškození auta došlo za jiných okolností, např. v důsledku kolize s další autem, jehož řidiče označují za viníka. Objevují se také případy řidičů, kteří nezvládli řízení (např. kvůli rychlé jízdě) a skončili s poškozeným autem mimo vozovku. Při jednání s pojišťovnou ale argumentují tím, že se pouze vyhýbali divoké zvěři atd. Od podobných pokusů bychom rozhodně chtěli odradit. Jednak pojišťovny škodnou situaci podrobně zkoumají a ve velké většině případů na nesrovnalosti přijdou. Navíc pokud vás odhalí, můžete si za trestný čin pojistného podvodu odsedět až deset let za mřížemi.

Tým SPZ servis vám přeje bezpečnou jízdu bez srážek a nehod.