Letní a zimní směs do ostřikovačů

Jak je to s mícháním letní a zimní směsi do ostřikovačů?

Letní a zimní směs do ostřikovačů

Směs do ostřikovačů je společně s palivem jedinou provozní kapalinou, kterou si i v moderním motoristickém věku doplňujeme snad všichni sami. Někteří z nás to ale dělají špatně. Jak si tedy počínat a přitom neohrožovat sebe ani své auto?

Rozdíly mezi letní a zimní směsí

Hlavním úkolem letní směsi do ostřikovačů je odstraňovat pyl, hmyz a jiné sezonní nečistoty. Kvalitnější směsi na skle také vytváří lehký film, který urychluje odvod dešťových kapek padajících na čelní sklo. Letní směsi z velké části sestávají z vody, která je doplněna o „jarovité“ látky, jejichž účelem je odmašťovat sklo. Asi nemusíme dodávat, co se stane, když uhodí mrazy. Voda zamrzne, což bude mít v lepším případě za následek nefunkčnost ostřikovačů kvůli ucpaným trubicím, v horším případě může dojít k popraskání trubic kvůli rozpínavosti ledu (vzpomeňte, proč se na podzim vypouští zahradní sudy). Aby tekutina pro ostřikovače nezamrzla, přidává se do zimních směsí alkohol, tj. etanol či metanol. Ty pak pomáhají i při udržování čelního skla nenamrznutého. Hmyzu v zimě na čelním skle ulpívá minimum. Zimní směs do ostřikovačů tak nemusí mít takové odmašťovací schopnosti.

Zimní do letní raději ne

Jak je to tedy s mícháním směsí? Principiálně není na míchání letní a zimní varianty tekutiny pro ostřikovače nic špatného. Určitě se nemusíte bát, že by snad spolu odlišné tekutiny nějak zareagovaly. I přesto ale míchání letní a zimní směsi na podzim silně nedoporučujeme. Důvod je následující: nádržky na směs do ostřikovačů jsou u většiny vozů úzké, a hrozí, že se směs řádně nepromíchá. Výsledkem může být to, že jste sice do nádrže vylili několik litrů zimní směsi. I přesto vám ale trubičky zamrznou proto, že se v nich ukrývají zbytky letní směsi. Vzhledem k teplotním poměrům v České kotlině byste sice měli zimu bez problémů přežít i se zimní směsí říznutou směsí pro letní měsíce (tedy pokud nebydlíte v mrazových kotlinách apod.), to ale pouze pod podmínkou, že se směsi dokonale promíchají. Jelikož jsou směsi do ostřikovačů velmi levné (5l balení koupíte v supermarketech i za 60 Kč), doporučujeme letní směs před nalitím té zimní prostě vystříkat tak, aby v nádržce ani hadičkách žádná nezbyla.
Alternativou je samozřejmě směs vysát hadičkou. Nicméně vzhledem k ceně směsi se asi bude do tohoto úkonu chtít málokomu.

Opačně to jde, ale…

Pokud na jaro přilijete letní směs do zimní, tragédie se nestane. Berte ale na vědomí, že zimní směs ne tak dobře odmašťuje sklo, což má za následek větší tření mezi stěrači a sklem. Výsledkem tak může být snížená životnost zejména plastových komponent stěračů. Navíc je pravděpodobné, že vaše spotřeba ostřikovací tekutiny vzroste, jelikož bude trvat déle, než dosáhnete kýženého výsledku. V neposlední řadě je také třeba říct, že alkohol působí na ošetřované plochy agresivněji než voda. Takže ačkoliv existují řidiči, kteří celý rok fungují na zimní směsi, vhodnější je směsi v závislosti na klimatických podmínkách měnit. Ostatně proto jsou na trhy dvě.