Díky speciálním aplikacím můžete mít své auto stále pod kontrolou

Auto sice člověku přináší notnou dávku nezávislosti, zároveň je ale i starostí. Je třeba se o něj starat. Hrozí jeho odcizení, poškození apod. Několik vrásek na čele ale motoristům mohou ušetřit speciální aplikace.

Služba „Chytré auto“ slibuje chytrou ochranu vašeho plechového miláčka

Příkladem aplikace sloužící ke kontrole auta je „Chytré auto“. Tu provozuje jeden z předních českých telekomunikačních operátorů. Jde vlastně o službu, při jejímž objednání obdržíte: chytré zařízení, SIM kartu, software a datový balíček. Zařízení jednoduše připojíte na OBD port (nachází se většinou vpravo či vlevo pod volantem, případně přímo pod ním). Nikde se nic neotevírá. Nepřehrabujete se v kabelech. Pouhým zapojením zařízení vše končí. U některých aut může situaci nepatrně zkomplikovat to, že napíchnutí krabičky brání plasty v interiéru. V takovém případě bude třeba použít prodlužovací kabel (součástí balení). I to ale zvládne každý.

Celá řada užitečných funkcí

Chytré zařízení vám toho o vašem autě poví hodně:

  • údaje o poloze či pohybu vozu v reálném čase – vždy víte, kde se auto aktuálně vyskytuje.
  • statistiky jízd – přesně víte, kdy a kam auto jelo.
  • stav autobaterie – na rozdíl od celé řady jiných součástek, které funkci vypovídají postupně, umí autobaterie potrápit. V mnoha případech totiž „exitují“ bez varování. Díky chytrému zařízení ale můžete sledovat napětí baterie v reálném čase. A dojde-li k jeho poklesu pod určitou mez, je to pro vás námět k úvaze o tom, zda by nebylo dobré koupit autobaterii novou (třebaže se její horší kondice zatím nijak hmatatelně neprojevuje).
  • informace o jízdním stylu – půjčujete-li auto dalším osobám, máte neustále pod kontrolou jejich jízdní styl. Resp. víte o jejich případných prohřešcích. Apka totiž sleduje maximální dosaženou rychlost, průměrnou rychlost, a dále počet prudkých zrychlení a zpomalení a maximální otáčky motoru. Chytrá krabička je tak ideální např. pro manažery firemních flotil či třeba pro rodiče, kteří své auto půjčují dětem.
  • upozornění na otřesy – zařízení disponuje senzorem schopným odhalit otřesy. K těm může dojít např. z důvodu nabourání auta jiným autem (v takovém případě jste schopní okamžitě jednat a např. zabránit viníkovi odjet z místa nehody bez sepsání protokolu) či třeba při pokusu o krádež. Opět můžete velice rychle jednat a zloděje takříkajíc vyrušit.
  • diagnostiku poruch – OBD port je schopný chytrému zařízení vyslat některá chybová hlášení. Diagnostiku některých poruch si tak jste schopní – do určité míry – udělat sami.
  • informace o stavu paliva (jen novější vozy).

Pokud zloděj zařízení odpojí od OBD portu, dostanete hlášení

Chytrá krabička toho dokáže mnoho. Kromě výše uvedeného se pyšní také funkcí upozornění na vyjmutí z OBD portu. Byli bychom samozřejmě naivní, pokud bychom se domnívali, že zloději o existence této či podobných aplikací neví. Nicméně i pokud by si zařízení napojeného na OBD port všimli a odpojili jej, dostanete alespoň upozornění. Jistě, auto už nebudete mít pod kontrolou. Přinejmenším jste ale mnohem dříve schopní volat policii. A tragédie se neděje ani tehdy, pokud se dostanete mimo signál operátora. Zařízení totiž disponuje vlastní pamětí.

Podtrženo a sečteno: chytré auto je inovativní služba, kterou je do určité míry schopný využít každý. Mimořádně ji ocení především ti motoristé, kteří své auto často půjčují dalším osobám.