Cyklista s přilbou na silnici

Cyklisté na silnicích (nejen) o prázdninách

Cyklista s přilbou na silnici

Léto, slunce, prázdniny… a šňůry cyklistů na českých silnicích. Ano, samozřejmě, cyklisté jezdí i v jiných zemích. Jen oproti západu se naši cyklisté pohybují častěji v džungli přeplněných silnic. Mnoho řidičů si tak často stěžuje na cyklisty na kolech, které musejí na cestách míjet. A cyklisté pak podobně poukazují na bezohledné řidiče a na nebezpečnost na silnicích. Je tato situace řešitelná?

Předjíždění kol s minimálním odstupem 1,5 m

V poslanecké sněmovně se objevil návrh na změnu silničních pravidel. Jedná se o stanovení minimálního odstupu 1,5 m, ten by muselo vozidlo dodržet při předjíždění cyklisty a to i v případě plné čáry či zákazu předjíždění. Nejedná se zcela o průlomový zákon, navrhovatelé totiž vycházejí ze zkušeností jiných evropských zemí. Toto pravidlo platí třeba ve Španělsku, Belgii či ve Francii. Odpůrcům zákona se naopak toto řešení nezdá tak bezpečné a to především v případě plné čáry na užších silnicích.

Trochu statistiky

Je jasné, že nic není černobílé. Vždy je to z části o lidech a lidské zodpovědnosti. Jak by to bylo krásné, kdyby řidiči jezdili zodpovědněji a cyklisté pěkně bezpečně v řadě za sebou. Nikam by se nepospíchalo a všichni bychom byli v pohodě… Statistiky však mluví jinak. Letos již na silnicích zahynulo 21 cyklistů, což je oproti loňskému roku za stejné období o 3 více. Ve 12 případech to bylo zaviněním cyklistů.

Rok 2019 vykazuje 4091 nehod s cyklisty, z toho 36 jich zemřelo a 309 bylo těžce zraněných. V 64 % těchto nehod byl jejich viníkem cyklista.

Povinnosti cyklisty

Nesmíme zapomenout, že každý cyklista je účastníkem silničního provozu, stává se řidičem nemotorového vozidla. A i když nemusí mít řidičský průkaz, určitá pravidla musí dodržovat stále. Připomeňme si jen pro pořádek, jaké povinnosti platí pro cyklisty.

  • Přilba povinná dětem do 18 let.
  • Děti do 10 let nesmějí samy na kole na silnici.
  • Cyklista nesmí vést psa na vodítku ani vést ruční vozík.
  • Nesmí kouřit.
  • Nesmí pít alkohol.
  • Při špatné viditelnosti musí svítit.
  • Cyklisté jezdí pouze v řadě za sebou.

A za nás doporučujeme přilbu na kolo nejen dětem, ale všem cyklistům. Vrátíme-li se totiž ještě k loňským statistikám, pak 4 z 5 mrtvých cyklistů neměli helmu, ta  přitom jedné třetině z nich mohla zachránit život.

A co by rozhodně pomohlo řidičům a především cyklistům? Hustší síť cyklostezek. A tím bezpečnější prostředí pro všechny na kolech.

Cyklostezky v Česku

Stát investuje do výstavby nových cyklostezek každým rokem stále více peněz. V minulém roce to bylo rekordních 351,2 milionů Kč. Aktuálně přesahuje síť českých cyklostezek přes 3500 km. Stále se však zdá, že to není dostatečné. Že by to chtělo více a více cyklostezek, které by ulehčily prázdninovému silničnímu provozu. Tak by se cítili řidiči volněji na silnicích a cyklisté mnohem bezpečněji na upravených tratích pro kola.

Než se ale česká síť cyklostezek ještě více rozroste, buďme k sobě ohleduplní, abychom si všichni mohli užít léta a slunce plnými doušky. Náš tým SPZ Servis vám přeje krásné a bezpečné prázdniny.