Co vědět, než vyrazíme autem do světa? Dopravní zajímavosti v zahraniční legislativě

Jiný kraj, jiný mrav. Známé lidové rčení platí i v oblasti předpisů silničního provozu. Pravda, v rámci starého kontinentu nebývají rozdíly vyloženě dech beroucí. I přesto ale umí překvapit, někdy bohužel nepříjemně. Další potenciální problém pak představuje neustálé aktualizování legislativy. Co platilo minulý rok, nemusí platit letos.

Itálie, země kuřákům v autě nezaslíbená

V české kotlině se nedávno vedly bouřlivé diskuse o zavedeném zákazu kouření v restauracích a na zastávkách. V autě si ale můžete stále zapálit bez obav, a to i coby řidič. V mnoha evropských zemích, ale např. také v některých státech USA, v Kanadě či třeba v Jihoafrické republice ale platí omezení. Příkladem budiž Itálie. Zde si sice cigaretu či doutník při řízení či jako spolujezdec dopřát můžete. Nesmí se nicméně v autě nacházet dítě do 12 let věku či těhotná žena. Pokud si cigaretu v jejich přítomnosti neodpustíte a nachytají vás policisté, připravte se obří pokutu ve výši 500 až 5000 eur. A pozor, zákaz platí pro všechny pasažéry ve voze.

Pozor na rychlostní limity ve Skandinávii

V řadě evropských zemí jsou rychlostní limity podobné těm českým. Ovšem pozor při cestě např. do Švédska. Stodvacítka na dálnici se dá považovat za standard. Mimo město je nicméně povoleno pouze 70 km/h. Pokuty za prohřešky jsou zpravidla vysoké, např. u rychlé jízdy můžete být chudší o cca 6000-9000 českých korun. O něco tolerantnější na silnicích první třídy jsou pak Norové. Můžete jet až osmdesátkou. Ovšem na dálnicích je povolena pouze stovka. Ve Finsku se pak připravte na pokuty kalkulované podle výše příjmu

Bez dálniční známky nejezděte

V podstatě ve všech zemích platí, že jsou dálnice nějakým způsobem zpoplatněné. Za jízdu bez dálniční známky pak hrozí pokuta. Překvapivým zjištěním může být, že největší nekompromisnost vůči neplatičům vykazují Slovinci. Zatímco třeba v takovém Rakousku si za jízdu s čelním sklem nezkrášleným vinětou vysloužíte pokutu 120 eur (motorkáři 65), ve Slovinsku zaplatíte 300 až 800 eur. A to už je solidní pálka. Pravda, zaplatíte-li na místě, snižuje se pokuta na 150 eur. I to je ale přibližně stejně, kolik by vás stejný prohřešek stál v bohatém Švýcarsku (200 CHF). A když už je řeč o Slovinsku, máme tu ještě jedno doporučení. S místními policisty o výši pokuty nesmlouvejte. V zemi je takové chování chápáno jako pokus o korupci.

Pozor na pohonné hmoty v kanystru

Převážení pohonných hmot všeobecně nedoporučujeme. Např. do Itálie smíte dovézt pouze 10 litrů paliva, a to ještě výhradně v homologovaném kanystru. Jinak vám hrozí obří pokuta 7000 eur a teoreticky i trest odnětí svobody.

Povinná výbava se v jednotlivých zemích liší

Česká povinná výbava osobního automobilu je sice ve svých podstatných rysech velice podobná té, kterou po svých řidičích požadují jiné země EU i mimo ni. Určité rozdíly bychom ale našli. V Itálii, Francii, Slovinsku, Polsku a Maďarsku platí, že každý pasažér ve vozu musí mít svoji reflexní vestu. Nestačí tedy pouze jedna vesta pro řidiče.
Majitelé dioptrických brýlí by pak měli zbystřit před tím, než se vydají na toulky po Španělsku. Zde totiž platí povinnost mít u sebe brýle náhradní. Ve Francii pak povinnou výbavu tvoří také alkohol tester. No a třeba v takovém Estonsku s sebou musíte vozit dva klíny pro zajištění, že se vozidlo zaparkované v kopci nerozjede.