SPZ_zmeny_v_povinne_vybave

Chystají se změny v povinné výbavě auta. Motoristé je přivítají

SPZ_zmeny_v_povinne_vybave

Vláda zamýšlí pozměnit seznam věcí, které s sebou motoristé musí vozit. Ale nebojte se. Půjde o změny, které motoristickou věřejnost potěší. Z povinné výbavy mají zmizet pojistky či náhradní žárovky. Na benevolentnější přístup se můžeme připravit, i co se týče autolékárniček. Úpravy, pokud projdou připomínkovým řízením a legislativní radou vlády, budou platit už od října letošního roku.

Žárovky u nových aut postrádají smysl

Kolem zkostnatělosti stávající úpravy se vedly bouřlivé diskuse. Příkladem budiž povinnost vozit s sebou náhradní žárovky do auta i přes to, že světlomety moderních aut zásah nezkušené osoby (a ještě na koleni v „polních“ podmínkách) v podstatě vylučují. Kromě téměř jistého neúspěchu riskuje motorista také zneplatnění tovární záruky pro neodborný zásah. Dobrou zprávou je, že vládní návrh žárovky ze seznamu vyžadovaných položek škrtá a počítá i se zrušením aktuálně platné povinnosti vozit s sebou pojistky.

Z autolékárničky přestane být polní nemocnice

Pokud návrh v předkládaném znění projde, odpadne povinnost vozit v lékárničce nůžky, plastovou roušku, náplast s polštářkem a trojcípý šátek. Motoristé pak nepatrně ušetří i tím, že nebudou muset prošlé autolékárničky měnit, ovšem za předpokladu, že nedošlo k poškození obsahu.

Bez rezervy, ručního zvedáku a klíče na matice kol

Návrh počítá s tím, že už s sebou nebudeme muset vozit rezervní kolo ani sadu pro výměny pneumatiky, a dále ani klíč na matice kol a ruční zvedák (tedy výbavu nezbytnou pro řešení píchnuté pneumatiky). Ovšem pozor. To pouze za předpokladu, že řídíme vozidlo s pneumatikami, které umožňují nouzové dojetí po defektu a zároveň defekt indikují, případně takové vozidlo, které je vybaveno prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky, případně vozidlo, u něhož jsou sjednané asistenční služby.

Návrh musí projednat Legislativní rada vlády

V tuto chvíli není jisté, zda ke schválení zbenevolentnění požadavků na povinnou výbavu auta dojde. Návrh míří do připomínkového řízení a poté se jím bude zabývat Legislativní rady vlády. Nicméně vzhledem k tomu, že na adresu nové úpravy nezní v podstatě žádné kritické hlasy (chválí si ji většina odborníků i lékařů), předpokládá se její schválení. Platit by nové podmínky měly začít již v říjnu letošního roku.