Auto_v_protismeru

Chybovat může každý. I proto se s auty v protisměru na dálnici setkáváme v podstatě každodenně

Auto_v_protismeru

Řada z nás bere jízdu v protisměru po dálnici jako ojedinělé absurdní divadlo, v jehož hlavní roli jsou vždy senioři s kloboukem na hlavě, kteří za svůj život najeli celkem 1000 kilometrů, z toho 800 před rokem 1970. Nutno ale poznamenat, že o ojedinělosti nemůže být řeč. Policejní statistky mluví o jednom (zaznamenaném) případu jízdy po české dálnici denně.

Ne jen senioři a ženy

Policejní statistiky sice hovoří o tom, že špatně na dálnici najíždí především senioři a ženy. Mužské pokolení ale přestupku rozhodně také není ušetřeno (viz např. 44letý řidič, který závěrem minulého roku urazil na dálnici mezi Olomoucí a Mohelnicí v protisměru 16 km). Ve velké většině případů k nájezdu na dálnici ve špatném směru dochází tehdy, přijíždí-li řidič z čerpací stanice či třeba z odpočívadla či parkoviště. K pochybení může přispět také poškození či absence značky upozorňující na pohyb v protisměru.

Zákon mluví o couvání, otáčení a jízdě v protisměru

Literou zákona se 7bodového přestupku, za který hrozí zákaz řízení v délce 6-12 měsíců a pokuta 5-10 tisíc korun, dopustí každý motorista, který na dálnici couvá, otáčí se, případně se po ní pohybuje špatným směrem. A jakkoliv se toto ustanovení může zdát archaické, nedávno jsme byli na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou svědky neuvěřitelného úkazu. Více než 30 řidičů tu naráz odstavným pruhem couvalo několik set metrů zpět k exitu.

Co dělat, když se mi to stane?

Nájezdy na dálnici sice bývají zpravidla, ne však vždy, dobře označené jednosměrkou. Za zhoršené viditelnosti v kombinaci s únavou či roztržitostí ale může chybu udělat každý. Pokud už se vám náhodou stane, že se na dálnici ocitnete v protisměru, je potřeba držet se následujícího:

  • Okamžitě rozsviťte dálková světla a také výstražné trojúhelníky, ať jste dobře vidět na co největší vzdálenost.
  • Snažte se co nejdříve zastavit v odstavném pruhu, nicméně ne za každou cenu (např. pokud je přejezd do něj blokován přibližujícími se auty). Ponechte rozsvícená výstražná světla.
  • Bezpečně vystupte, nejlépe s reflexní vestou na sobě, a schovejte se za svodidla.
  • Kontaktujte tísňovou linku 158, která na místo dorazí a zajistí bezpečné otočení vozidla.

V žádném případě na dálnici necouvejte a neotáčejte se. V lepším případě riskujete, že na čas přijdete o řidičák. Hlavně ale hrozí potenciálně fatální kolize s rychle se přibližujícími auty z „protisměru“.